لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

پرزیدنت اوباما و امنیت اتمی


پرزیدنت اوباما و امنیت اتمی
پرزیدنت اوباما و امنیت اتمی

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در نشست سران در اجلاس امنیت اتمی در سئول، پایتخت کره جنوبی، گفت «امن ساختن تسلیحات اتمی و جلوگیری از تروریسم اتمی، یکی از فوری ترین چالش ها برای امنیت جهانی است.»

او گفت «ما میدانیم که کمترین مقدار پلوتونیوم - باندازه حدود یک سیب – می تواند صدها هزار تن را بکشد و یک بحران جهانی بوجود آورد.»

رهبران ۵۴ کشور، همراه با سران چهار نهاد بین المللی - سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا، و اینترپول – نیز در اجلاس حضور داشتند.

هدف اصلی جلسه، یافتن راه هایی برای امن ساختن مواد اتمی بود که امکان دارد بدست تروریست ها بیافتد، و تهدید عظیمی را متوجه کشورها در سراسر جهان سازد. پرزیدنت اوباما گفت «جامعه بین المللی تهیه تسلیحات اتمی را برای تروریست ها سخت تر کرده ، و بنابراین ما را امن تر ساخته است.»

او گفت «ما یک ساختاری بین المللی که بتواند ایمنی اتمی را مسلم سازد بوجود می آوریم. اما هیچ توهمی نداریم. می دانیم مواد اتمی که برای ساختن تسلیحات زیاد کافی باشد، هنوز بدون حفاظت کافی انبار می شود.»

رهبری آمریکا در پیشرفت در حوزه دوم حرکت بسوی بوجود آوردن جهانی بدون تسلیحات اتمی اساسی بوده است. پرزیدنت اوباما گفت «دولت من تشخیص می دهد زرادخانه عظیم اتمی که از جنگ سرد به ارث برده ایم ، تناسبی با تهدید های امروز ندارد.»

«من قاطعانه بر این باورم که ما می توانیم امنیت ایالات متحده و متحدانمان را مسلم سازیم و بازهم کاهش بیشتری را در زرادخانه اتمی خود دنبال کنیم. ما به جستجو برای بحث با روسیه و کار با یکدیگر ادامه خواهیم داد. ما می توانیم به کاهش موجودی اتمی خود ادامه دهیم.»

پیشرفت در سومین حوزه، تقویت یک ساختار جهانی است که از گسترش تسلیحات اتمی جلوگیری کند.

پرزیدنت اوباما گفت «وقتی من وارد کاخ سفید شدم، شالوده کوشش جهانی – که پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی است – فرسوده می شد.»

«طی سه دهه گذشته، ما مشارکت جهانی را که از گسترش تسلیحات جلوگیری می کند تقویت کرده ایم. ما توافق اصلی ان پی تی را حفط کرده ایم: کشورهای دارای تسلیحات اتمی ، مانند امریکا، بسوی از بین بردن آنها حرکت خواهند کرد؛ کشورهای بدون چنین تسلیحاتی در صدد بدست آوردن آن بر نخواهند آمد؛ و تمام کشورها می توانند به انرژی اتمی صلحجویانه دسترسی داشته باشند.»XS
SM
MD
LG