لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۵

نقض آزادی مذهبی در ایران


نقض آزادی مذهبی در ایران
نقض آزادی مذهبی در ایران

بر اساس گزارش اخیر کمیسیون امریکایی آزادی بین المللی مذهبی، شرایط برای آزادی مذهبی در ایران به نقطه ای که از نخستین روزهای انقلاب اسلامی دیده نشده پس رفته است.

اقلیت های مذهبی، مانند بهاییان، که همچنان با آزار رژیم روبرو هستند، و نیز مسلمانانی که ناراضی هستند و یا نطریاتی را که تهدیدی برای مشروعیت رژیم دیده می شود ابراز می کنند، آماج حملات جسمی، آزار، بازداشت، دستگیری و زندان بوده اند. حتی اقلیت های مذهبی شناخته شده غیر مسلمان، که قرار است بر اساس قانون اساسی ایران از آنها حفاظت شود – یهودیان، ارامنه، مسیحیان آسوری و زرتشتیان – با سرکوب فزاینده روبرو هستند.

کمیسیون آمریکایی آزادی بین المللی مذهبی، که یک نهاد دو حزبی فدرال است و کنگره، وزیر امور خارجه و رییس جمهوری را راهنمایی می کند، در گزارش خود می گوید از ژوئن ۲۰۱۰، حدود ۳۰۰ مسیحی در سراسر کشور خود سرانه دستگیر و بازداشت شده اند. برخی به اقدام علیه امنیت ملی و کفر گویی علیه اسلام متهم شده اند؛ برخی بدون اتهام بزندان افتاده اند؛ دیگران پس از آن که به ارتکاب جرائم متهم یا محکوم شدند آزاد شدند، و مقامات آنها را تهدید کرده اند که ممکن است هر زمانی دوباره زندانی شوند.

در ماه های اخیر سرکوب مسیحیان در ایران با ماجرای کشیش یوسف ندرخانی توجه بین المللی را بر انگیخته است – او که در نوامبر ۲۰۱۰ بجرم ارتداد به مرگ محکوم شد، بارها حاضر نشده است دین خود را در برابر آزادی انکار کند، و این نگرانی وجود دارد که ممکن است در هر زمانی اعدام شود.
گزارش کمیسیون آمریکایی آزادی بین المللی مذهبی همچنین یادآور می شود که جامعه یهودیان ایران، به دلیل افزایش تند گویی های ضد یهود و انکارهای پیاپی هالوکاست توسط مقامات ارشد دولت، در هراسی فزاینده زندگی می کند؛ و اعضای جامعه زرتشتیان نیز هدف سرکوب و تبعیض رو به گسترش قرار گرفته اند.

اقدام دولت ایران در سرکوب شهروندان خود بدلیل باورهای مذهبی شان قانون اساسی کشور و میثاق های بین المللی حقوق بشر را که تصویب کرده است نقض می کند. امریکا همچنان در باره خراب شدن شرایط آزادی مذهبی در ایران سخن خواهد گفت، و دولت ایران را ترغیب می کند به تعهدات خود پای بند بماند، تمام کسانی را که بدلیلی باورهایشان زندانی شده اند آزاد کند، و به مردم ایران اجازه دهد از تمام حقوق خود، از جمله حق آزادی مذهبی، که شایسته آن هستند، برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG