لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

افزایش فشار بر اسد


افزایش فشار بر اسد
افزایش فشار بر اسد

در سوریه خشونت علیرغم موافقت پرزیدنت بشار اسد با برنامه صلح کوفی عنان همچنان ادامه دارد. سربازان اسد بجای آن که اجازه دهند کمک های انساندوستانه به نیازمندان برسد، حلقه محاصره را تنگتر کرده اند و به حملات جدیدی دست زده اند. و رژیم، بجای آغاز انتقال سیاسی، به سرکوب ده ها معترض صلحجو ادامه داده است.

در جلسه اخیر دوستان سوریه در استانبول، گروه ۸۳ کشوری اعلام کرد بر فشار بر رژیم اسد خواهد افزود، و بر حمایت از شورای ملی سوریه و کمک های انسانی می افزاید. امریکا بیش از ۱۲ میلیون دلار کمک انسانی اضافی خواهد فرستاد و مجموع کمک امریکا تا امروز به نزدیک به ۲۵ میلیون دلار بالغ خواهد شد.

برای یاری دادن سوریه در حرکت بسوی انتقال دمکراتیک، ایالات متحده تحریم های بیشتری بر مقامات ارشد رژیم وضع خواهد کرد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه اعلام کرد ایالات متحده برای تاسیس دفتر حسابرسی و پاسخگویی سوریه با شریکان بین المللی کار خواهد کرد، هدف این است که شواهد جدی نقض حقوق بشر مستند، تجزیه و تحلیل و جمع آوری شود تا راه را بر ادامه چنین اقداماتی ببندد، شالوده ای برای پاسخگویی در آینده بوجود آورد، و زمینه را برای مجازات های آینده عاملان توسط دادگاه های بین المللی یا پس از اسد آماده کند.

برای پشتیبانی از گروه های غیر نظامی، امریکا کمک های غیر رزمی در اختیار آنها قرار می دهد، از جمله تجهیزات ارتباطی که فعالان را در سازمان دادن، گریز از حملات رژیم، و ار تباط با جهان خارج یاری خواهد داد.

شورای ملی سوریه، سازمان اصلی اوپوزیسیون، مجموعه ای از گروه هایی را در بر می گیرد که در اطراف یک نگرش مشترک برای یک سوریه آزاد، دمکرات و کثرت گرا، که به حقوق تمام شهروندان احترام بگذارد، متحد شده اند. این نگرش سوری در جریان کنفرانس اوپوزیسیون در استانبول تشریح شد. هیلاری کلینتون گفت «یک نقشه راه برای حفظ کشور و نهادهای آن از چنبره مرگ اسد است. و ارزش دارد جامعه بین المللی و سوری ها از هر زمینه و پیشینه ای از آن پشتیبانی کنند.»

کوفی عنان برنامه ای تهیه کرده است که می تواند حل بحران در سوریه را آغاز کند. اسد تاکنون به وعده خود وفا نکرده است. کلینتون گفت دیگر فرصتی برای بهانه و تاخیر باقی نیست. لحظه واقعیت رسیده است.

XS
SM
MD
LG