لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

حمایت از دگرگونی دمکراتیک در خاورمیانه و آفریقا


حمایت از دگرگونی دمکراتیک در خاورمیانه و آفریقا
حمایت از دگرگونی دمکراتیک در خاورمیانه و آفریقا

موج دگرگونی سیاسی که یک سال پیش خاورمیانه و شمال آفریقا را فرا گرفت، از یک شوق مشترک برای حقوق، آزادی، امید اقتصادی، و کرامت انسانی سرچشمه می گرفت. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت تمام کسانی که برای بزرگداشت این اصول پیکار می کنند، «حمایت جمعی ما را می خواهند و شایسته هستند از آن برخوردار شوند.»

دگرگونی در هر کشور بهار عربی بگونه ای متفاوت صورت می گیرد. در لیبی، شورای امنیت رای داده است ماموریت هیات پشتیبانی خود را تمدید کند و بروز درآورد. اقدامی که ادامه تعهد بین المللی را بازتاب می دهد. آمریکا از کوشش های سازمان ملل متحد برای کمک به دولت لیبی در ادغام رزمندگان شورشی در ارتش ملی و یک جامعه صلحجو پشتیبانی خواهد کرد. همچنین به کمک به لیبی در حفاظت از مرزهای خود در برابر گسترش تسلیحات، قاچاق و افراط گرایی، در حالی که حقوق بشر را پیش می برد و بگونه ای انسانی با آوارگان و مهاجران رفتار می کند، ادامه خواهد داد. هیلاری کلینتون گفت «سرانجام، میزان موفقیت برای لیبی نه مرگ یک دیکتاتور، بلکه تولد یک ملت آزاد، باثبات و کامیاب خواهد بود.»

در یمن، انتخابات موفقیت آمیز ریاست جمهوری و تحلیف رییس جمهور جدید گام هایی امید بخش بسوی گشودن فصلی نو در تاریخ کشور بود. امریکا از یمن در حالی که به انتقال چند ساله ادامه می دهد، یک گفت و شنود ملی را غاز می کند، به اصلاح قانون اساسی خود می پردازد، روند سیاسی را پالایش می کند و راه حل هایی را برای چالش های امنیتی و انسانی خود فراهم می آورد، حمایت خواهد کرد.

در سوریه خشونت رژیم و کشتن شهر وندان ادامه دارد و بد تر می شود. خانم کلینتون گفت «جامعه بین المللی باید با یک صدا، بدون تردید یا هشدار بگوید که کشتار سوری های بی گناه باید متوقف شود و انتقال سیاسی آغاز گردد.» مردم سوریه برای شکل دادن آینده خود شایسته هستند از همان فرصتی که اینک تونسی ها، مصریان، لیبایی ها و یمنی ها از آن لذت می برند برخوردار شوند.

کار بزرگتر جامعه بین المللی این است که به انتقال های دمکراتیک در سراسر خاورمیانه و شمال افریقا ادامه دهد. سازمان ملل متحد باید از برقراری ثبات، بوجود آمدن جوامع با ثبات، یک دولت پاسخگو، اقتصاد آزاد، و یک جامعه مدنی پویا حمایت کند. افزودن بر این، زنان باید در تمام جنبه های جامعه گنجانده شوند.

هیلاری کلینتون گفت «ما، بعنوان جامعه ملت ها، باید به مردم خاورمیانه و شمال افریقا کمک کنیم از حداکثر حقوق و آزادی هایی که خطرات فراوانی را بابت آنها پذیرفته اند، برخوردار شوند.»

XS
SM
MD
LG