لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

پیشرفت در لیبی


پیشرفت در لیبی
پیشرفت در لیبی

چهار ماه از زمانی که گروه های شورشی لیبی معمر قذافی دیکتار بی رحم را برکنار کردند می گذرد. در این مدت، دولت موقت لیبی سخت تلاش کرده است کشور را تثبیت کند. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در پی دیداری با عبدالرحیم الکیب نخست وزیر گفت در سه حوزه اساسی پیشرفت شده است: ساختن یک دولت مسئول و کار آمد؛ پیشبرد یک بخش خصوصی نیرومند؛ و توسعه یک جامعه مدنی قدرتمند.
در جبهه دولتی، رهبری موقت قانون انتخابات فراگیر را تدوین کرده، و یک کمیسیون عالی با هدف برگزاری انتخابات مجلس موسسان در ماه ژوئن تشکیل داده است. این نخستین گام مهمی است که راه را برای تدوین یک قانون اساسی استوار بر اصول دمکراتیک هموار خواهد کرد. آمریکا از کمیسیون انتخابات، در حالی که سعی دارد ضرب الاجل های خود را رعایت کند، حمایت می کند. هدف این است که لیبیایی ها سرانجام بتوانند پارلمان دمکراتیک کاملی که قادر باشد خواست های آنها را برآورده سازد، انتخاب کنند.
آمریکا از تعهد نخست وزیر لیبی به ایجاد فضایی که به حقوق بشر احترام بگذارد و از حقوق بشر و حکومت قانون حفاظت کند، دلگرم شده است. دولت لیبی تعهد کرده است درباره وضعیت حقوق بشر تحقیق کند و کسانی را که مرتکب نقض آن شده اند مسئول بداند؛ چنین اقدامی شالوده لازم را برای احترام به تمام مردم، از جمله آسیب پذیرترین افراد، فراهم خواهد آورد. آمریکا پیشنهاد کرد به پرداختن به نگرانی های حقوق بشری کمک کند و به پشتیبانی از فعالان نوپای لیبی، از جمله زنان، ادامه دهد.
ایالات متحده همچنین با شریکان لیبیایی خود در امنیت مرزی، رفتار با مهاجران، ادغام میلیشاها، و حرکت بسوی آشتی ملی کار می کند.
در همین حال، در جبهه اقتصادی، کار و کسب و فعالیت های بازرگانی رونق می گیرد. لیبی در از سرگیری تولید نفت پس از پایان خصومت ها در سال گذشته، از تمام انتطارات فراتر رفته است. آمریکا و سازمان ملل متحد تقریبا تمام محدودیت ها بر بازرگانی در لیبی را لغو کرده اند و دولت آمریکا شرکت های آمریکایی را به یافتن فرصت هایی برای سرمایه گذاری در لیبی تشویق می کند.
آمریکا همچنین از جامعه مدنی جدید که در لیبی شکل می گیرد پشتیبانی می کند. برنامه مشارکت خاورمیانه و دفتر طرح های انتقالی آژانس آمریکایی برای توسعه بین المللی با گروه های جامعه مدنی در مسائل گوناگون انتقال کار می کنند. آمریکا همچنین سرگرم یافتن راه هایی است که مشارکت ها و مبادلات در حوزه بهداشت و سلامتی را برای کمک به مجروحین جنگی پیش ببرد.
ایالات متحده در انتظار است با دولت و مردم لیبی برای پیشرفت بسوی یک کشور جدید، آزاد و دمکراتیک کار کند.

XS
SM
MD
LG