لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

آمریکا تیراندازی در افغانستان را محکوم می کند


آمریکا تیراندازی در افغانستان را محکوم می کند
آمریکا تیراندازی در افغانستان را محکوم می کند

مقامات دولت آمریکا قتل ۱۶ شهروند افغان در ایالت قندهار را محکوم کرده اند. گفته می شود یک گروهبان ارتش آمریکا از پایگاه نظامی که در آنجا مستقر بود بیرون رفت، وارد خانه های روستاییان شد و ساکنان آنها را به گلوله بست. افزون بر کشته شدگان، شامل نه کودک، دست کم پنج غیر نظامی افغان نيز مجروح شدند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، اندوه عمیق خود را از این رویداد ابراز داشت، و «به خانواده ها و عزیزان کسانی که جانشان را از دست دادند و به مردم افغانستان که بیش از حد خشونت و رنج تحمل کرده اند» تسلیت گفت.

لئون پانه تا وزیر دفاع حادثه را محکوم کرد، و گفت از این که «یک عضو ارتش آمریکا در آن درگیر بود، و آشکارا خارج از زنجیره فرماندهی عمل کرد»، تکان خورد و متاسف است. پانه تا در بیانیه ای گفت او در یک تماس تلفنی به حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت «مردم آمریکا در خشمی که او و هموطنانش احساس می کند سهیم هستند.»

پانه تا گفت این حادثه تراژیک «تعهد ارتش آمریکا به حفاظت از مردم افغانستان و کمک به ساختن یک کشور نیرومند و با ثبات را منعکس نمی کند.»

مظنون تیراندازی به ارتش آمریکا تسلیم شد و در حال حاضر در بازداشت بسر می برد. ژنرال جان آلن، فرمانده آیساف، بر «تعهد خود به یک تحقیق سریع و کامل» در باره حادثه تاکید گذاشت و افزود «این رویداد تکان دهنده به هیچوجه ارزش های آیساف و سربازان ائتلاف یا احترامی را که ما برای مردم افغانستان قائل هستیم نشان نمی دهد. بر روحیه همکاری و مشارکتی که ما تلاش کرده ایم با نیروهای امنیتی ملی افغانستان بوجود آوریم تاثیر نخواهد داشت... من کاملا مصمم هستم مسلم سازم هر کسی که معلوم شود مرتکب چنین خلافی شد، به مجازات برسد.»

سفارت آمریکا در کابل در بیانیه ای بر «تعهد آمریکا به مشارکتی با دوام با افغانستان برای رسیدن به هدف بزرگتر برقراری صلح و امنیت در منطقه» تاکید گذاشت و گفت «ما حمله یک عضو نیروهای مسلح امریکا به شهروندان بی گناه ، و خشونت علیه غیر نظامیان را محکوم می کنیم. و به مردم افغانستان اطمینان می دهیم که فرد با افراد مسئول شناسایی و بدست عدالت سپرده خواهند شد.»

XS
SM
MD
LG