لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۵

اسد باید برود


اسد باید برود
اسد باید برود

ایالات متحده آمریکا کوشش همه جانبه ای را برای پایان سریع رژیم دیکتاتوری بشار اسد در سوریه رهبری می کند. جفری فلتمن مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، اخیرا در توضیحاتی در کنگره فشارهای گوناگونی را که بر اسد وارد می شود تشریح کرد.
اروپا به تحریم بانک مرکزی سوریه پیوسته است، و تامین هزینه سرکوب بی رحمانه معترضین را برای رژیم دشوار می کند. همچنین، اتحادیه اروپا تحریم خرید نفت از سوریه را کاملا به اجرا گذاشته است، و دولت را از یک سوم درآمدهایش محروم می کند.
اتحادیه عرب عضویت سوریه را لغو کرد، و بسیاری از کشورهای عرب سطح مناسبات دیپلماتیک با دمشق را پایین می آورند و حساب های بانکی سوریه را می بندند. اتحادیه عرب طرحی برای انتقال سیاسی در سوریه پیشنهاد کرده است، و بیش از ۱۳۷ کشور از قطعنامه سازمان ملل متحد که از طرح اتحادیه پشتیبانی می کند حمایت کردند. افزون بر این، نمایندگان بیش از ۶۰ کشور و نهاد بعنوان دوستان مردم سوریه در تونس جمع شدند، طرح اتحادیه را تایید کردند و خواهان پایان فوری خشونت شدند.
در پاسخ، رژیم سوریه بر کمپین خبیثانه علیه مردم خود شدت بخشیده است. شمار زیادی از سوری ها هر روز زیر محاصره زندگی می کنند، و از تدارکات اولیه مانند غذا، آب پاک و دارو و درمان محروم هستند. زنان و کودکان مجروح می شوند و بدلیل نبود درمان می میرند. مردم بی گناه بازداشت و شکنجه می شوند، و خانواده های آنها از وضع بدتری می ترسند.
چنین شرایطی نمی تواند ادامه پیدا کند. فلتمن مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا گفت سوریه به نقطه شکست خواهد رسید. برای شتاب بخشیدن به ظلم و بیداد اسد و رنج مردم سوریه، آمریکا با ده ها میلیون دلار کمک های انسانی فوری، و میلیون ها دلار از کشورهای دیگر، پیش می رود.
آمریکا همچنین با اوپوزیسیون سوریه در چگونگی ساختن یک آینده دمکراتیک که حقوق اساسی مردم سوریه حفظ کند، در تعامل است.
رژیم اسد از دیر باز آفتی بدخیم در خاورمیانه بوده است. فلتمن گفت هدف اوپوزیسیون و دوستان مردم سوریه یک انتقال سیاسی به یک دولت دمکراتیک استوار بر حکومت قانون و اراده مردم با حفاظت از حقوق اقلیت ها است.

XS
SM
MD
LG