لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

رییس جمهوری آمریکا و برنامه اتمی ایران


رییس جمهوری آمریکا و برنامه اتمی ایران
رییس جمهوری آمریکا و برنامه اتمی ایران

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید دیپلماسی با پشتیبانی فشار هنوز شانس آنرا دارد که هدف فوری جامعه بین المللی، بازداشتن رژیم ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی و پای بندی به تعهدات بین المللی اش، را عملی کند.

آقای اوباما در سخنانی در کمیته روابط عمومی آمریکا – اسراییل در واشنگتن گفت کوشش برای درگیر ساختن ایران در آغاز دولت او – که تهران بسرعت رد کرد – «به ما اجازه داد جامعه بین المللی را بیشتر از همیشه متحد سازیم، سرسختی ایران را فاش کنیم، و بر فشار فراتر از آنچه آمریکا می توانست به تنهایی وارد آورد، بیافزائیم:

«کمتر کسی گمان می کرد که تحریم ها می تواند تاثیری فوری بر رژیم ایران داشته باشد. اما تاثیر دارد، برنامه اتمی ایران را کند می کند و اقتصاد آنرا در سال ۲۰۱۱ فلج کرد. بسیاری پرسیدند که آیا ما می توانیم در حالی که علیه بانک مرکزی و صادرات نفت ایران حرکت می کنیم ائتلاف خود را نگاه داریم. اما دوستان ما در اروپا و آسیا و نقاط دیگر به ما ملحق می شوند. و در سال ۲۰۱۲، دولت ایران با امکان تحریم های حتی فلح کننده تری روبرو است.»

باراک اوباما یادآور شد که «رهبران ایران نباید در مورد قاطعیت آمریکا تردید داشته باشند، همانگونه که نباید در مورد حق حاکمیت اسراییل برای گرفتن تصمیماتی در باره آنچه برای نیاز های امنیتی اش لازم است شک کنند.»

پرزیدنت اوباما گفت ایران باید بفهمد که او سیاست مهار را دنبال نمی کند: «من سیاستی برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی دارم. و ... در بکار بردن زور زمانی که برای دفاع از امریکا و منافعش لازم باشد درنگ نخواهد کرد.»

پرزیدنت اوباما تاکید کرد که ایالات متحده و اسراییل هردو بر این باروند که ایران هنوز اسلحه اتمی ندارد:

«حالا جامعه بین المللی مسئولیت دارد از زمان و فضایی که وجود دارد استفاده کند. افزایش تحریم ها ادامه دارد، و در ماه ژویئه، بدلیل هماهنگی دیپلماتیکی ما، ممنوعیت واردات نفت ایران به اروپا اجرا خواهد شد. رهبران ایران، در برابر این پیامدهای سخت، فرصت خواهند داشت تصمیمی درست بگیرند.
پرزیدنت اوباما گفت امریکا ترجیح می دهد مساله اتمی ایران از راه های دیپلماتیک حل شود.» او افزود «در باره جنگ زیاد حرف زده شده است... حالا زمان تندگویی نیست. وقت آن است که اجازه دهیم فشار فزاینده ما کارگر شود، و ائتلاف بین المللی گسترده ای را که ساخته ایم حفظ کنیم.»

XS
SM
MD
LG