لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

روز بین المللی زن


روز بین المللی زن
روز بین المللی زن

روز ۸ مارس، بسیاری از کشورهای سراسر جهان روز بین المللی زن را گرامی می دارند. روزی است برای بزرگداشت دستاوردهای زنان در سراسر تاریخ و در تمام ملت ها، بدون توجه به تقسیم بندی های ملی، مذهبی، قومی، زبانی، فرهنگی، اقتصادی یا اجتماعی. فرصتی است برای نگاهی به گذشته، به پیکارها و دستاوردهای زنان، و نیز به آینده، به آنچه هنوز لازم است برای بهبود زندگی و فرصت های آنها انجام گیرد.

منشور سازمان ملل متحد، که در سال ۱۹۴۵ ميلادی در سانفرانسیسکو امضا شد، نخستین توافقنامه بین المللی بود که برابری جنسیتی را بعنوان یک حق انسانی اساسی اعلام می کرد. اما حتی هرچند زنان از آن هنگام گام های بلندی برداشته اند، روزی که با آنها بصورتی با مردان در سراسر جهان رفتار شود، هنوز نرسیده است. در هیچ کجای جهان زنان نمی توانند ادعا کنند حقوق و فرصت هایی برابر با مردان دارند.

بهبود وضعیت زنان و دختران از نظر ببار آمدن پیامدهای موفقیت آمیز برای ارجحیت های سیاست خارجی امریکا، از جمله ثبات، کامیابی و صلح، بسیار مهم است. استراتژی امنیت ملی امریکا می پذیرد «کشورها وقتی زنان از حقوق و فرصت های کامل و برابر برخوردار باشند، آرامتر و کامیاب تر خواهند بود.» شواهد روشن است. پژوهش ها حاکی است ملت هایی که در اشتغال، بهداشت و آموزش زنان سرمایه گذاری می کنند، از رشد اقتصادی بیشتر و شرایط بهتری برای سلامت و آموزش کودکان برخوردار هستند. قدرت بخشیدن به زنان بعنوان بازیگران سیاسی و اجتماعی می تواند نهادها را فراگیر تر و کارآمد تر سازد. و شواهد فزاینده ای نشان می دهد که زنان قادر هستند به برقراری صلح و حفظ آن کمک کنند.

در روز بین المللی زن، ما بر زنان ارج می گذاریم و آنها را تحسین می کنیم. اما زمان آن است که زنان در هر روز سال، از احترامی که شایسته آن هستند برخوردار شوند.

ملانی وی ور، سفیر سیار امریکا در مسائل جهانی زنان اخیرا در مصاحبه ای در صدای امریکا گفت «پیام من به تمام آنها این است که مقاوم، نیرومند و شجاع باشند و ارزش خود و تفاوت هایی را که می توانند بوجود آورند درک کنند. جهان ما هر روز تغییر می کند و بهتر می شود زیرا زنان در خطوط مقدم این دگرگونی قرار دارند، و من یک روز زن بسیار خوب را برای آنها آرزو می کنم، نه فقط در ۸ مارس، بلکه در هر روز.»

XS
SM
MD
LG