لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

مخالفت ایران با درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی


مخالفت ایران با درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی
مخالفت ایران با درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی

آیت اله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اخیرا تاکید کرد که ایران در صدد نیست اسلحه اتمی بسازد. اما دولت او فرصتی را که برای کمک به اثبات آن در جریان دیدار اخیر هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم آمد رد کرد.

مقامات آژانس، بسرپرستی هرمن ناکرتز، معاون مدیر آژانس در امور ایمنی، از مقامات ایران درخواست کردند اجازه دهند بازرسان از پایگاه نظامی پارچین در حومه تهران دیدن کنند. آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی در ماه نوامبر ابراز نگرانی کرد که از پارچین ممکن است بعنوان محلی برای انجام آزمایش قطعات یک اسلحه اتمی بکار رود.

یوکیو آمانو مدیر آژانس در بیانیه ای گفت: «جای تاسف است ایران درخواست ما را برای دیدار از پارچین قبول نکرد.»

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا از خودداری ایران از رسیدن به توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی که به آن اجازه می داد کاملا در باره اتهامات جدی که در گزارش نوامبر مطرح شد تحقیق کند، متاسف است:

«مهم است یاد آوری شود که آژانس بطور منظم به تاسیسات غنی سازی ایران در قم و نطنز دسترسی دارد. آژانس می خواست بر اساس تعهدات ایمنی اتمی ایران، به محل ها و تاسیساتی که گفته می شود در آنها فعالیت های تسلیحاتی انجام می گیرد دسترسی پیدا کند.»

سخنگوی کاخ سفید گفت خودداری رهبران ایران از قبول در خواست تیم آژانس نشان می دهد آنها رفتار خود را وقتی پای پای بندی به تعهدات اتمی بین المللی شان به میان می آید تغییر نداده اند.

XS
SM
MD
LG