لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۹

کلینتون و همه پرسی در سوریه


کلینتون و همه پرسی در سوریه
کلینتون و همه پرسی در سوریه

روز یکشنبه ۲۶ فوریه - ۷ اسفند -، حتی در حالی که مردم سوریه به قانون اساسی جدید رای می دادند، سربازان دولتی به گلوله باران حمص قرار گاه اوپوزیسیون و شهرهای دیگری که نزدیک یک سال پیش بپا خاستند و خواهان اصلاحات دمکراتیک شدند، ادامه دادند.

دولت بشار اسد قانون اساسی جدید را قولی برای اصلاحات و شانسی برای مردم توصیف می کند که به آنها اجازه می دهد از طریق انتخابات پارلمانی چند حزبی، در شیوه اداره امور اظهار نظر کنند. با این حال، دولت حتی در حالی که تصویر روشنی از یک اینده دمکراتیک برای سوریه ارائه می دهد، با حمله با تانک و توپخانه سنگین به غیرنظامیان غیر مسلح، شهروندان خود را بی رحمانه می کشد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «این یک همه پرسی قلابی است، و اسد از آن برای توجیه کارهایش استفاده خواهد کرد.» کلینتون پیشتر در جریان مصاحبه ای پرسید: «درباره مردم دمشق و حلب چه باید گفت؟ آیا آنها نمی دانند که هموطنانشان، مردان، زنان و کودکان، توسط دولت قصابی می شوند؟ آنها در این باره چه خواهند کرد؟ چه وقت می خواهند بیرون آمدن از زیر سلطه این رژیم نامشروع را آغاز می کنند؟»

در مصر و لیبی، انقلابیون بهار عربی موفق شدند دولت های دیکتاتوری خود را سرنگون کنند، بخشی به این دلیل که پرسنل نظامی حاضر نشدند مردم خود را به گلوله ببندند، و بجای آن حقوق هموطنان خود را برای برگزاری تجمعات صلجویانه و و بیان ناراحتی ها و آرمانهایشان پذیرفتند.

هیلاری کلینتون گفت «آرزو دارم ارتشی که به رژیم سوریه خدمت می کند کنار برود، شرف و آبروی خود را حفظ کند و برای حقوق مردم بایستد. آرزو دارم بازرگانانی که هنوز در حاشیه نشسته اند تشخیص دهند که چنان تحریم خواهند شد و در تنگنا قرار خواهند گرفت که باید بهای سنگینی بپردازند. زیرا آنچه می گذرد فقط به یک نفر محدود نمی شود، تمامی رژیم است.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ما رنج های انسانی عظیم دلشکن و غم انگیزی را شاهد هستیم، ولکه ننگی را روی شرف آن نیروهای امنیتی که چنین می کنند می بینیم.»

XS
SM
MD
LG