لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

ادامه نقض حقوق بشر در ایران


بدرفتاری دولت ایران با مردم خودش یک حوزه نگرانی عمیق برای جامعه بین المللی است. موارد اخیر نشان می دهد که این نگرانی کاملا قابل توجیه است، و دولت ایران به نادیده گرفتن آشکار حقوق انسانی جهانی که قول داده است از آنها حفاظت کند ادامه می دهد.

ناظران حقوق بشر گزارش می دهند که رژیم ایران حکم اعدام یوسف ندرخانی کشیش مسیحی را صادر کرده است. او دو سال است باتهاماتی از ارتداد تا جرائم امنیتی گوناگون زندانی است. بنا به گزارش ها، ندرخانی علیرغم محکومیت به مرگ حاضر نشده است دیانت مسیحی خود را در برابر آزادی از زندان انکار کند. بدلیل امضای حکم، هراس از این که اعدام او ممکن است نزدیک باشد تجدید شده است.

ماه فوریه همچنین افزایش آزار اعضای جامعه بهایی را شاهد بود. خبرگزاری فعالان حقوق بشر گزارش می دهد روز ۲۸ بهمن نیروهای امنیتی هشت جوان بهایی را در یک نمایشگاه صنایع دستی در مشهد دستگیر کردند. روز ۱۴ بهمن، بگزارش سرویس خبری جهانی بهایی، ۱۱ بهایی در شیراز دستگیر شدند. همچنین گزارش هایی منتشر شده است که حاکی است جوامع مسیحی و سنی ایران با آزار و دستگیری های فزاینده روبرو شده اند.

در این میان، برنگرانی بین المللی از سرنوشت سعید ملک پور افزوده می شود؛ شهروند کانادا و طراح وب که در سال ۲۰۰۸ در سفری به ایران برای دیدن پدرش دستگیر شد. ملک پور در پی محاکمه ای سرپایی باتهام «اهانت به اسلام»، پس از آن که برنامه ای که او طرح کرده بود بدون آگاهی وی جهت آپلود کردن عکس های بی پرده در اینترنت بکار رفت، به مرگ محکوم شد. مرگ ملک پور سال پیش ابرام شد. حالا چندین گزارش حاکی است که رژیم ایران ممکن است حکم را اجرا کند.

آمریکا و کشورهای سراسر جهان بارها رژیم ایران را بدلیل نادیده گرفتن آشکار حقوق اساسی شهروندانش محکوم کرده اند؛ حقوقی که در قانون اساسی ایران و در کنوانسیون های متعدد بین المللی حقوق بشر که ایران تصویب کرده، گرامی داشته شده اند. ما به محکوم ساختن رفتار ایران ادامه می دهیم، و تاکید می کنیم که وضع دشوار و مصیبت کشیش یوسف ندرخانی، سعید ملک پور، و جامعه بهایی – و زندانیان بی شمار دیگری که فقط بدلیل باورهایشان بدون برخورداری ازتشریفات قانونی مناسب به بند کشیده شده اند و در دست های دولت رنج می کشند- فراموش نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG