لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

انتقال ساکنان اردوگاه اشرف


ایالات متحده آمريکا در ترغیب ساکنان اردوگاه اشرف در عراق، که در دو دهه گذشته اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران از آن استفاده کرده اند، به انتقال به مراکز موقت جدید به سازمان ملل متحد پیوسته است. دراین مراکز سازمان ملل متحد وضعیت آنها را برای شناسایی بعنوان پناهنده و احتمالا سکونت در خارج از عراق بررسی خواهد کرد.

شمار ساکنان اردوگاه اشرف ممکن است بالغ بر ۳۴۰۰ نفر باشد، که اکثر آنها احتمالا ایرانی هستند. صدام حسین در جریان جنگ ایران – عراق به سازمان مجاهدین خلق، که با دولت تهران مخالف است و آمريکا آنرا بعنوان یک سازمان تروریستی خارجی فهرست بندی کرده است، پناهندگی داد و اعضای آن در کنار نیروهای عراقی علیه رژیم ایران جنگیدند.

پس از حمله سال ۲۰۰۳ آمريکا و متحدانش به عراق، سازمان مجاهدین خلق با آتش بس با نیروهای ائتلاف موافقت کرد، و سلاح هایش را تحویل داد. در ۲۰۰۹، دولت عراق مسئولیت امنیت اردوگاه اشرف را بر عهده گرفت. همچنین از سال ۲۰۰۴ پیوسته هدف اعلام شده خود را برای انتقال ساکنان اشرف به خارج ازعراق تکرار کرده است.

بر اساس برنامه ای که سازمان ملل متحد و دولت عراق در دسامبر با آن موافقت کردند، ساکنان اشرف موقتا به محل جدیدی، اردوگاه حریه، که پیشتر یک پایگاه نظامی آمريکا بود، منتقل خواهند شد. درآنجا، کمیسرعالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد وضعیت فرد فرد آنها را از نظر دریافت پناهندگی بررسی خواهد کرد – که گامی جهت اسکان آنها در یک کشور ثالث خواهد بود.

دنیل فراید، مشاور ویژه وزارت امور خارجه آمريکا در مورد اردوگاه اشرف، در یک کنفرانس خبری گفت زمان آن رسیده است که «سازمان مجاهدین خلق تصمیم بگیرد از اشرف خارج شود و به اردوگاه حریه برود، تا بتواند از آنجا زندگی جدیدی را در خارج از عراق آغاز کند.... اشرف دیگر خانه معتبری برای آنها نیست. آینده امنی در آنجا ندارند.» او گفت از طرف دیگر «دولت عراق خود را به تامین امنیت ساکنان اردوی حریه متعهد ساخته است و می داند که آمريکا از آن انتظار دارد به مسئولیت های خود عمل کند.»

دنیل فراید همچنین گفت ایالات متحده، در همکاری با سازمان ملل متحد، دولت عراق، و ساکنان اشرف که جابجا می شوند، «به حمایت از حل معقول و فوری مسائلی که ممکن است در جریان انتقال پیش آید، ادامه خواهد داد.» او گفت «یک راه حل صلحجویانه، بدون توجه به شرایط، تنها راه حل قابل قبول است، اما زمان آن است که حرکت کرد و به جلو رفت.»

XS
SM
MD
LG