لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

همکاری آمریکا و ترکیه در سوریه


ادامه خشونت در سوریه و بهترین راه پایان دادن به آن، مسائل اصلی در بحث هایی بود که اخیرا بین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و احمت داووت اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه صورت گرفت. کلینتون گفت «تاسف انگیز است که رژیم سوریه بر خشونت در شهرها در سراسر کشور شدت بخشیده است و از جمله شهروندان بی گناه را با تانک و توپخانه زیر آتش می گیرد. ما در کنار مردم سوریه ایستاده ایم و راه حل صلحجویانه ای را جستجو می کنیم.» از مارس ۲۰۱۱، رژیم اسد بیش از ۵ هزار تن را کشته است.
آمریکا و ترکیه همچنان از رژیم اسد می خواهند جدید ترین کوشش های اتحادیه عرب را بپذیرد، بی درنگ به کشتن مردم پایان دهد، نیروهایش را از مناطق مسکونی بیرون ببرد، به ناظران و خبرنگاران اجازه دهد وارد شوند، زندانیان سیاسی را آزاد کند، و یک انتقال واقعی و صمیمانه به دمکراسی را، با گفت و شنودی جدی با اوپوزیسیون، آغاز کند.
اتحادیه عرب از گروه های اوپوزیسیون سوریه خواست در پیشاپیش اجلاس گروه «دوستان سوریه» در تونس در ۲۴ فوریه متحد شوند. این گروه که برای پایان دادن به قیام علیه حکومت دیکتاتوری اسد کار می کند، آمریکا، متحدان اروپایی آن و کشورهای عرب را شامل می شود.
هیلاری کلینتون گفت ترکیه و آمریکا با تقویت تحریم های هدفمند و افزایش تماس با اوپوزیسیون در داخل و خارج سوریه، فشار دیپلماتیکی بر رژیم اسد را گسترش خواهند داد.
در همین حال، هر دو کشور راه هایی را برای پرداختن به بحران انسانی در داخل سوریه بررسی می کنند. آمریکا و ترکیه کمک مالی به شریکان بین المللی را که دارو و درمان برای مردم سوریه فراهم می آورند، و مستقیما با سازمان های سوری جهت کمک به خانواده هایی که برق، غذا یا آب آشامیدنی ندارند، کار می کنند افزایش می دهند.
آمریکا و ترکیه برای پیشبرد روند سیاسی در سوریه با شریکان همفکر کار خواهند کرد. هیلاری کلینتون گفت: «این کاری اساسی است، و مردم سوریه شایسته برخورداری از یک آینده دمکراتیک، آزاد از سرکوب، تروریسم، خشونت و افراط گرایی هستند.»

XS
SM
MD
LG