لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

ایران خانواده های روزنامه نگاران را هدف می گیرد


کمپین دولت ایران برای خفه کردن آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات در کشور در پیشاپیش برگزاری انتحابات پارلمانی شدت گرفته است.

بگزارش سازمان دیده بان حقوق بشر و بی بی سی، کمپین اینک آزار و ارعاب خانواده های روزنامه نگاران فارسی زبان مقیم خارج را برای دریافت اطلاعات یا خاموش ساختن آنها در بر می گیرد.

دیده بان حقوق بشر به حمله نیروهای امنیتی ایران در نیمه ژانویه به خانه یک خویشاوند یک کارمند بی بی سی فارسی ساکن لندن استناد کرد. گزارش می رسد خویشاوند به زندان اوین برده شد، و مردی که ادعا می کرد بازجوی او است به کارمند بی بی سی تلفن زد و گفت عضو خانواده آزاد خواهد شد، در صورتی که کارمند منابع و تماس های خود در بی بی سی را معرفی کند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران اقدامات دولت ایران در آزار «روزنامه نگاران، بلاگر ها و طرفداران آزادی بیان را محکوم کرد»، او همچنین در باره آزار خانواده یک گزارشگر بی بی سی سخن گفت:

«ماجرای کاملا دهشتناکی است که ماموران امنیتی ایران به آپارتمان خواهر یک خبرنگار بی بی سی مقیم لندن در تهران بروند، او را ناچار سازند از طریق اسکایپ با خواهرش تماس بگیرد، و بعد از فرصت برای بازجوئی از گزارشگر استفاده کنند. نگرانی ما این است که رژیم ایران در پیشاپیش انتخابات پارلمانی فضای مطبوعاتی را تنگتر سازد، و مقامات سعی دارند دست حکومت را به ایرانیانی که برای سازمان های مطبوعاتی بین المللی کار می کنند برسانند.»

خانم نولاند گفت ایالات متحده از نیروهای امنیتی ایران می خواهد «از آزار کسانی که می خواهند از حقوق جهانی خود استفاده کنند دست بردارند.» او گفت آمریکا در کنار روزنامه نگاران ایران و فعالان جامعه مدنی که به نبرد برای کسب توانایی بیان آزادانه عقاید و افکارشان ادامه می دهند، خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG