لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

تشدید خشونت در سوریه


ایالات متحده آمریکا عملیات سفارت خود در دمشق را، در برابر شدت گرفتن خشونت و این نگرانی که از آن به اندازه کافی حفاظت نمی شود، متوقف کرده است.

اقدام برای خارج ساختن پرسنل دیپلماتیک در پی برخی از پر خشونت ترین روزها در مناقشه ۱۱ ماهه بین معترضین و رژیم سوریه صورت می گیرد. ناظران می گویند در حمله نیروهای دولتی به شهر حمص بیش از ۲۰۰ تن کشته شدند.

حمله با کوشش نافرجام شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنامه ای مصادف شد که از جمله خشونت در سوریه را محکوم می کند، از دولت می خواهد بی درنگ به تمام موارد نقض حقوق بشر پایان دهد، و از طرح اتحادیه عرب برای تسهیل انتقال سیاسی به نظام سیاسی دمکراتیک و کثرت گرا پشتیبانی می کند. ۱۳ عضو شورای امنیت رای موافق دادند، روسیه و چین آنرا وتو کردند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا شکست در تصویب قطعنامه را «مسخره» نامید و گفت «کشورهایی که حاضر نیستند از طرح اتحادیه عرب پشتیبانی کنند مسئول کامل حفاظت از رژیم بی رحم در دمشق هستند. ما در برابر یک شورای امنیت خنثی شده، ناچار هستیم بر کوشش های خود در خارج از سازمان ملل متحد با متحدان و شریکانی که از حق مردم سوریه برای داشتن آینده ای بهتر حمایت می کنند بیافزاییم. مجبور هسیتم فشار بر رژیم اسد را شدت بخشیم و اطرافیان بشار اسد را متقاعد کنیم که او باید برود.»

هیلاری کلینتون گفت آمریکا در جستجوی تحریم های منطقه ای و سراسری بیشتری علیه سوریه و تقویت تحریم های جاری بر خواهد آمد. او گفت تحریم ها «برای خشک کردن منابع مالی تسلیحاتی که ماشین جنگی رژیم را می چرخاند، کاملا اجرا خواهند شد. ما برای فاش کردن هویت کسانی که هنوز به رژیم اسد پول می دهند و تسلیحاتی را که علیه سوری های بی دفاع، از جمله زنان و کودکان، بکار می رود می فرستند، کار خواهیم کرد.»

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با تلویزیون ان بی سی گفت «رژیم اسد احساس می کند که بیشتر در تنگنا قرار می گیرد. و ما بر آن هستیم به وارد آوردن فشار هرچه بیشتر ادامه دهیم، با این امید که آغاز یک روند انتقالی را در سوریه شاهد باشیم. دیر یا زود چنین اتفاقی خواهد افتاد.»

XS
SM
MD
LG