لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

طنز گوئی وزیر امور خارجه ایران


علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران از متحد ایران، بشار اسد رییس جمهوری سوریه، خواسته است انتخابات آزاد برگزار کند. او اخیرا در یک کنفرانس خبری گفت: «آنها ناچار هستند انتخاباتی آزاد داشته باشند... باید به احزاب سیاسی گوناگون اجازه دهند آزادانه در کشور فعالیت کنند. و این چیزی است که پرزیدنت اسد قول داده است.»
اندرز سالوسانه آقای صالحی درباره انتخابات آزاد برای سوریه با طنز آمیخته است. نخست، از زبان مقام ارشد رژیمی شنیده می شود که با تجهیزات، آموزش، راهنمایی و بگفته چند منبع، با اعزام پرسنل، از سرکوب دهشتناک مردم سوریه توسط نیروهای اسد پشتیبانی می کند.
دوم، رژیم ایران به مردم خودش اجازه نمی دهد انتخابات آزاد داشته باشند. در ایران، شورای نگهبان، یک نهاد نا برگزیده، کاندیداهای نمایندگی پارلمان را بررسی می کند، و بر اساس قانون، ناظران بین المللی از ورود به کشور ممنوع هستند. پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹، میلیون ها ایرانی به خیابان ها ریختند و ادعا کردند محمود احمدی نژاد در انتخاباتی که با تقلب و شمارش ناعادلانه آرا همراه بود، برای دومین بار برگزیده شد. معترضین خود را با باتون و گلوله روبرو دیدند، ده ها نفر کشته و هزاران نفر دستگیر شدند. آنها در زندان هدف شکنجه سیستماتیک، از جمله تجاوز جنسی، قرار گرفتند.
در سالهای پس از انتخابات، رژیم بر کمپین علیه روزنامه نگاران، دانشجویان، وکلای حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و رهبران کارگری شدت بخشید. رقیبان سیاسی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، مهدی کروبی و میر حسین موسوی، نزدیک یک سال است باتهامات نامشخص در بازداشت خانگی بسر می برند و تمام تماس های آنها با جهان خارج قطع شده است.
حالا، رژیم ایران برای انتخابات جدید آماده می شود. چگونه؟ با خاموش کردن روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ایران. فقط از آغاز ۲۰۱۲، دست کم ۱۰ روزنامه نگار و وبلاگ نویس دستگیر شده اند.
ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: «افزایش کوشش های رژیم ایران برای خاموش ساختن تمام شکل های آزادی بیان و محدود ساختن دسترسی شهروندان به اطلاعات در پیشاپیش انتخابات پارلمانی، عمیقا نگران کننده است.»
او یادآور شد که جامعه بین المللی بارها در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده و از دولت خواسته است به تعهدات خود برای حفاظت از حقوق تمام شهروندانش عمل کند، و به حکومت قانون، از جمله یک روند انتخاباتی شفاف که به شهروندان اجازه دهد صدای خود را بلند کنند، پای بند بماند.»
انتخابات آزاد برای مردم سوریه؟ تردیدی نیست. اما مردم ایران نیز چنین حقی دارند.

XS
SM
MD
LG