لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

رایس و کلینتون و سوریه


علیرغم این واقعیت که رژیم اسد در سوریه پروتکلی با اتحادیه عرب امضا کرد و قول داد نیروهایش را از مناطق مسکونی بیرون ببرد، عملیات خشونت را متوقف سازد و کسانی را که بدلیل ناآرامی های اخیر بازداشت شده اند آزاد کند، جنگ و خونریزی رو به افزایش است و وضع در سوریه همچنان بدتر می شود. و حتی در حالی که اتحادیه عرب از بشار اسد می خواهد قدرتش را تفویض کند و یک دولت وحدت تشکیل دهد، خشونت فزاینده آنرا ناچار ساخته است ماموریت نظارت در سوریه را لغو کند.

سوزان رایس نماینده دایمی امریکا در سازمان ملل متحد اخیرا در سخنانی در شورای امنیت گفت «رژیم اسد تعهدات خود به برنامه اتحادیه عرب را، از جمله با خودداری از پایان دادن به خشونت و حفاظت از شهر وندان، نادیده می گیرد. هر روز ده ها غیر نظامی کشته می شوند. هزاران زندانی سیاسی در سراسر کشور در بازداشت بسر می برند، بسیاری با خطر جدی شکنجه روبرو هستند. در نتیجه کوتاهی رژیم در اجرای شرایط برنامه اتحادیه عرب، بر درخواست کشورها و مردم منطقه برای مداخله شورای امنیت افزوده می شود.»

رایس گفت «امریکا از درخواست های مردم سوریه برای داشتن یک دولت دمکرات و فراگیر که به حقوق بشر احترام بگذارد و حفاظت قانونی برابر برای تمام شهر وندان را بدون توجه به کیش، قومیت یا جنسیت فراهم آورد، کاملا پشتیبانی می کند.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در یک بیانیه کتبی گفت «ایالات متحده شدت گرفتن خشونت و حملات بی رحمانه رژیم سوریه علیه مردم خود را بشدت محکوم می کند.»

کلینتون گفت «شورای امنیت باید وارد عمل شود و برای رژیم سوریه روشن سازد که جامعه جهانی اقدامات آنرا تهدیدی برای صلح و امنیت می بیند. خشونت باید به پایان برسد، تا یک دوره جدید انتقال دمکراتیک بتواند آغاز شود.»

وزیر امور خارجه امریکا افزود «جامعه بین المللی باید پیام روشنی از حمایت برای مردم سوریه بفرستد: ما با شما هستیم. اتحادیه عرب از قطعنامه ای حمایت می کند که از جامعه جهانی می خواهد از کوشش های جاری آن پشتیبانی کند، زیرا وضعیت فعلی قابل دوام نیست. رژیم اسد هر قدر بیشتر به حملات خود بر مردم سوریه ادامه دهد و در راه یک انتقال صلحجویانه بایستد، این نگرانی که بی ثباتی گسترش خواهد یافت و سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت، بیشتر خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG