لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

فراز و نشیب های فرهنگی در ایران


فیلم ایرانی «جدایی نادر و سیمین» به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی جایزه معتبر گولدن گلوب را بعنوان بهترین فیلم بزبان خارجی از انجمن مطبوعات خارجی هالیوود دریافت کرده است. و امکان دارد دو جایزه دیگر از آکادمی امریکایی هنرها و علوم سینمایی بگیرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در گفت و گو با خبرنگاران موفقیت آقای فرهادی را ستود:

«مایل هستیم رسما به اصغر فرهادی کارگردان که فیلم او جایزه گولدن گلوب را بدست آورد تبریک بگوئیم ... ما دستاورد او را تحسین می کنیم، و این شاهدی بر غنا و انعطاف پذیری فرهنگ ایران است.»

شناسایی بین المللی کار فرهادی در زمانی سخت برای فیلمسازان و هنرمندان دیگر در ایران، که سالها هدف سانسور دولتی بوده اند، صورت می گیرد. در اوائل ژانویه، مقامات ایران خانه سینما در تهران را، که یک سازمان حرفه ای غیر دولتی برای جامعه سینمایی ایران است بستند. بباور ناظران، پشتیبانی سازمان از فیلمسازان ایرانی که به اتهام جرائم امنیتی دستگیر شدند، دلیل چنین اقدامی بود.

روز ۲۰ دی ماه، گزارش رسید محمد سلیمانیه مترجم مشهور ادبی، پس از آن که نیروهای امنیتی به جستجوی خانه اش پرداختند و ابزار الکترونیکی و اسناد اش را ضبط کردند، دستگیر شد. محل فعلی او نامعلوم است. همچنین در نیمه ژانویه مقامات غالب منابی صالحی، خواننده برجسته و برادرش حسن را در خانه آنها در اهواز دستگیر کردند، و معلوم نیست کجا هستند.

این تنها هنرمندان زنده نیستند که رژیم ایران می خواهد آنها را خاموش کند. در ماه اوت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دادن مجوز چاپ دوباره یکی از حماسه های ادبی ایران، خسرو و شیرین نظامی گنجوی خودداری کرد. سیمین بهبهانی شاعر پرآوازه معاصر گفت خسرو و شیرین برای ۹ قرن وجود داشته است، و تاکنون کسی فکر نکرده بود که بخش هایی از آن باید سانسور شود. خانم بهبانی گفت : «دیگر چیزی باقی نخواهد ماند. کسانی که در باره سانسور حرف می زنند باید خجالت بکشند.»

مردم ایران، آن گونه که پرزیدنت اوباما گفته است، تاریخ و فرهنگی بزرگ دارند. رژیم ایران بجای پشتیبانی از این سنت پرغرور، بر آن است خلاقیت مردم را خفه کند.

XS
SM
MD
LG