لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۸

مصر، یک سال پس از انقلاب


ژانویه نخستین سالگرد آغاز انقلاب مصر است که حسنی مبارک رییس جمهوری را سرنگون کرد. در روزهای پیش از این رویداد مهم، فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی اعلام کرد دولت برای برچیدن وضعیت اضطراری که از سال ۱۹۵۸ تقریبا بطور مداوم برقرار بوده است گام هایی بر می دارد. لغو این وضعیت درخواست اصلی معترضین در میدان تحریر بوده است.

در سالگرد انقلاب، فیلد مارشال طنطاوی اعلام کرد حدود دو هزار نفر که در بازداشت ارتش بودند بخشوده شدند و آزاد خواهند شد. مایکل نبیل وبلاگ نویس از جمله آنها بود که در ۲۴ ژانویه آزاد شد. یک دادگاه نظامی او را در آوریل ۲۰۰۱ بجرم انتشار مطالبی در انتقاد از ارتش به سه سال زندان محکوم کرد.

در نشانه ای از پیشرف انتقال سیاسی در مصر، نمایندگان پارلمان که بگونه ای دمکراتیک انتخاب شدند روز ۲۳ ژانویه برای نخستین بار از زمان انقلاب مصر جلسه ای تشکیل دادند، و شورایعالی نیروهای مسلح اقتدار قانونی را به پارلمان منتقل کرد. پارلمان در نخستین روز کار خود، سعد کتانی، عضو حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین را بریاست و دو نفر دیگر را بعنوان نواب رییس انتخاب کرد. حزب آزادی و عدالت بیشترین تعداد کرسی ها در مجلس نمایندگان مصر را در اختیار دارد. پس از تکمیل انتخابات سنا در ماه مارس، یکی از نخستین وظایف پارلمان انتخاب کمیته ای برای تدوین قانون اساسی جدید مصر خواهد بود.

شورایعالی نیروهای مسلح مصر گفته است تا پایان ژوئن قدرت را به یک رییس جمهوری برگزیده غیر نظامی تحویل خواهد داد.

ایالات متحده امریکا به مردم مصر و دولت آنها بخاطر برداشتن این گام های مهم بسوی انجام قول انقلاب، که به جهان الهام داده است، تبریک می گوید. امریکا همچنان در کنار مردم مصر و تمام کسانی که در سراسر منطقه از ارزش های جهانی دفاع می کنند و بسوی فراهم آوردن آینده ای بهتر برای تمام مصریان در تلاش هستند، خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG