لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

منطق وضع تحریم های سخت تر علیه ایران


قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید می کند که بین درآمد های رژیم ایران از بخش انرژی و تامین هزینه فعالیت های اتمی حساس آن ارتباطی وجود دارد.

تا حدودی بدلیل این ارتباط، پرزیدنت باراک اوباما در ۳۱ دسامبر – ۱۰ دی - قانونی را امضا کرد که تحریم های جدیدی بر ایران وضع می کند و بانک مرکزی و، از طریق آن، درآمدهای نفتی را هدف می گیرد. نهادهای مالی خارجی که انجام معاملاتی را با بانک مرکزی یا بانک های ایران که در فهرست تحریم های امریکا قرار دارند تسهیل کنند، از جمله خرید نفت، از دسترسی به سیستم مالی آمریکا ممنوع خواهند شد. اتحادیه اروپا اینک با ممنوعیت واردات نفت و فراورده های نفتی ایران موافقت کرده است.

مقصود اقدامات جدید این است که بر فشار بر رژیم ایران افزوده شود، و آنرا ترغیب کند به تعهدات بین المللی خود عمل کند و قطعنامه های مربوط شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

مقامات ایران قبول می کنند که تحریم ها به اقتصاد کشور صدمه می زند - با این حال مردم ایران نیز بدلیل سیاست های دولت خود زیر فشار هستند.

آمریکا و جامعه بین المللی حق ایران به انرژی اتمی صلحجویانه را، وقتی به تعهدات اتمی بین المللی خود عمل کند، می پذیرند. هرچند آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است، خودداری رژیم از انجام تعهدات بین المللی اش تهدیدی برای امنیت جهانی و منطقه ای است. ایالات متحده و شریکانش مصمم هستند ایران را از دسترسی به تسلیحات اتمی باز دارند. فشار و تحریم ها تا زمانی که دولت ایران تغییر مسبر دهد ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG