لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

آمریکا و دفاع از اروپا


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اخیرا رهنمود راهبردی جدیدی را برای دفاع از آمریکا در قرن بیست و یکم فاش ساخت. هدف این است که مصالح و منافع استراتژیک امریکا، در حالی که به پایان دهسال جنگ در افغانستان نزدیک می شود و با بودجه های فشرده تر روبرو است، روشن شود. آن گونه که فیلیپ گوردون معاون وزارت امور خارجه اخیرا توضیح داد، استراتژی جدید بر تعهد استوار آمریکا به امنیت اروپا و همکای نزدیک با متحدان ناتو و شریکان اروپایی تاکیدی دوباره می گذارد.

مناسبات کشورهای فرا سوی اقیانوس اطلس همچنان یک منبع اساسی ثبات در جهانی غیر قابل پیش بینی است، و اروپا شریک اصلی آمریکا در پیشبرد امنیت جهانی و اقتصادی است. استراتژی جدید دفاعی ادامه ثبات آمریکا را برای انجام تعهد خود به دفاع جمعی بر اساس ماده ۵ منشور ناتو مسلم خواهد ساخت. همچنین در حالی که آمریکا و اروپا روی چالش های جهانی کار می کنند، موجب خواهد شد همکاری های دوجانبه تقویت شود. گام های قاطع آمریکا در این جهت، استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپا، تقویت عملیات نیروهای ویژه در منطقثه، و اعزام یک هیات نیروی دریایی به لهستان برای مقاصد آموزشی را شامل خواهد شد.

در سال گذشته فقط، ایالات متحده آمریکا و شریکان اروپایی برای برخورد با چالش هایی از لیبی تا افغانستان، و از کوزوو تا شاخ افریقا کار کرده اند. در حوزه دیپلماتیک، آمریکا و اروپا به همکاری برای مقابله با گسترش موشک های بالیسیتک و تسلیحات انهدام جمعی و باز داشتن ایران از کسب سلاح های اتمی ادامه می دهند. آمریکا و اروپا در پشتیبانی از دگرگونی های سیاسی و اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا، و افزایش فشار بر رژیم اسد در سوریه برای انجام تعهدات خود به خودداری از توسل به خشونت علیه مردمش، باتفاق کار کرده اند.

در ماه مه، ناتو گام های مهمی در تضمین امنیت در قرن بیست و یکم در حالی که پرزیدنت اوباما میزبانی کنفرانس رهبران اتحادیه در شیکاگو را بر عهده می گیرد برخواهد داشت. در کنفرانس متحدان بر سه ارجحیت تمرکز خواهند کرد. نخست، مسلم ساختن ادامه پیشرفت در روند انتقال در افغانستان و تصویب نگرشی برای نقش ناتو در آن کشور پس از سال ۲۰۱۴.

ارجحیت دوم این خواهد بود که مسلم شود ناتو مجموعه توانایی هایی را که برای تضمین امنیت در قرن بیست و یکم، حتی در حالی که با واقعیت های بودجه ای دشوار روبرو است، لازم است در اختیار خواهد داشت.

سرانجام در شیکاگو، ناتو به کوشش برای تقویت مناسبات با شریکان در سراسر جهان ادامه خواهد داد. موفقیت های اخیر در لیبی نشان داد اتحادیه و شریکان غیر ناتو چگونه می توانند با یکدیگر کار کنند.

آمریکا و اروپا همراه با هم به کار برای تضمین امنیت و کامیابی در دو سوی اقیانوس اطلس ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG