لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

ادامه خشونت در بحرین


خشونت بیشتری در بحرین روی داده است. نبیل رجب فعال برجسته در پی حمله پلیس ضد شورش در جریان یک اعتراض اخیر، زخمی شد و به بیمارستان انتقال یافت.
مقامات سفارت آمریکا در منامه با رجب ملاقات کردند. آنها همچنین با یک مقام ارشد دولت بحرین درباره این حادثه به گفت و گو نشستند. هرچند حقایق مربوط به خشونتی که اتفاق افتاد روشن نیست، ایالات متحده دولت بحرین را ترغیب می کند در این باره که آیا پلیس در کار برد زور زیاده روی کرد یا نه، کاملا تحقیق کند.
رجب یکی از صدها معترض است که از زمان آغاز ناآرامی در بحرین در فوریه گذشته مجروح شده اند، او هدف کارهایش در بحرین بوده است. آمریکا عمیقا نگران ادامه خشونت بین پلیس و تظاهر کنندگان است، تمام طرف ها را به خودداری از خشونت فرا می خواند و پلیس و نیروهای امنیتی را تشویق می کند از زیاده روی در کار برد زور پرهیز کنند.
قیام در بحرین در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، بعنوان بخشی از تظاهراتی که تا امروز ادامه دارد آغاز شد. معترضین در آغاز خواهان آزادی و برابری بیشتر برای اکثریت شیعه کشور شدند. برخی از درخواست های آنها تند تر بود، و می خواستند به حکومت پادشاهی پایان داده شود.
معترضین در منامه روزها در میدان لوء لوء چادر زدند. روز ۲۸ بهمن، نیروهای امنیتی میدان را پاک کردند، چهار تن کشته شدند. چند روز بعد معترضین بدون مداخله باز گشتند، و پس از یک ماه، دولت از ورود سربازان و پلیس کشورهای همسایه بعنوان بخشی از نیروی سپر شبه جزیره شورای همکاری خلیج فارس استقبال کرد، و پادشاه بحرین نوعی حکومت نظامی را در دو ماه نیم بعد اعلام کرد.
معترضین خواستار پاسخگویی مسئولان بدرفتاری با مردم شده اند، و دولت گام های مقدماتی را برداشته است.
شیخ حمد، پادشاه بحرین، کمیسیون مستقلی برای تحقیق درباره وقایع دوره ناآرامی و ارائه توصیه هایی جهت پرداختن به موارد بدرفتاری تشکیل داد. گزارش، که در ماه نوامبر منتشر شد، استفاده دولت بحرین از شکنجه و فرهنگ مصونیت
در داخل نیروهای امنیتی را تایید کرد و توصیه هایی ارائه داد.
دولت بحرین گام هایی برای اجرای بسیاری از توصیه ها بر داشته است. از جمله، ایجاد صندوقی برای جبران خسارت قربانیان و طرح جدیدی برای حفظ امنیت در محله ها. حادثه جدید در مورد نبیل رجب یاد آور این نکته است که دولت بحرین باید بکار برای اجرای اصلاحات فراگیر، بویژه در بخش امنیتی، ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG