لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۰

فروش اسلحه به عربستان سعودی


آمریکا اعلام کرده است جت های جنگنده اف- ۱۵ اس ا، و نیز مهمات و قطعات یدکی به ارزش نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار به عربستان سعودی خواهد فروخت. آموزش، نگهداری و تعمیرات و خدمات لجیستکی بخشی از معامله است. آندرو شاپیرو، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و نظامی گفت: «این توافق به تقویت یک رابطه نیرومند و بادوام بین آمریکا و عربستان سعودی کمک می کند، و تعهد ایالات متحده به افزایش توان دفاعی آن کشور را بعنوان یک عنصر اصلی امنیت منطقه ای نشان می دهد.»
فروش تسلیحات پیام نیرومندی به کشورهای منطقه می فرستد که ایالات متحده به حفظ ثبات در خلیج فارس و خاورمیانه گسترده تر پای بند است. همچنین همکاری عملیاتی بین نیروهای هوایی آمریکا و عربستان سعودی را از طریق برگزاری رزمایش ها و آموزش های مشترک پیش خواهد بود. تقریبا ۵۵۰۰ پرسنل سعودی تا سال ۲۰۱۹ آموزش خواهند دید، و رشته های پیوند بین نیروهای دو کشور بیشتر تقویت خواهد شد.
فروش تسلیحاتی به عربستان سعودی بر اساس سیاست انتقال تسلیحات متعارف دولت آمریکا انجام می گیرد که عواملی مانند مصالح امنیت ملی آمریکا، نیازهای امنیتی دراز مدت کشور، و مصالح امنیت منطقه ای را بحساب می آورد. آمریکا به امنیت اسراییل پای بند است و به این نتیجه رسیده است که با فروش اسلحه به عربستان، برتری نظامی اسراییل تضعیف نخواهد شد. شاپیرو گفت: «آمریکا و عربستان سعودی در مشارکت امنیتی دیرینه خود به یک دست آور تاریخی نایل شده اند، این مشارکتی است که امنیت و ثبات در منطقه خلیج فارس را تقویت می کند.»
همچنین اخیرا اعلام شد که امارات متحده عربی ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای خرید یک سیستم پدافند هوایی ارتفاع بالا ساخت شرکت لاکهید مارتین مصرف خواهد کرد. این فناوری یک سیستم موشکی ضد بالیستیکی زمین پایه است که قادر است با پیشرفته ترین تسلیحات در زرادخانه ایران مقابله کند. آمریکا همچنین سیستم های پدافند هوایی پاتریوت را دسترس کشورهای دوست در منطقه قرار می دهد.
آمریکا قاطعانه به امنیت عربستان سعودی و منطقه گسترده تر خلیج فارس پای بند است. و فروش تسلیحاتی به عربستان در کانون این تعهد قرار دارد.

XS
SM
MD
LG