لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

ناظران اتحادیه عرب در سوریه


ناظران اتحادیه عرب در پی ادامه کشتار شهروندان سوری در حمص، درعا و شهر های دیگر وارد سوریه شده اند. جهان شاهد تصاویر دهشتناک تیراندازی های بی محابا و شلیک گلوله های سنگین تانک و گزارش های ده ها مرگ، هزاران دستگیری و ضرب و شتم شرکت کنندگان در اعتراض های صلح آمیز بوده است.

نیاز به گفتن نیست که این اقدامات تجاوزکارانه نقض آشکار مواد طرح اتحادیه عرب و پروتکل مربوط به اعزام ناظران است که سوریه بترتیب در ۱۱ آبان و ۲۸ آذر آنها را پذیرفت. طرح اتحادیه عرب، که به قصد حفاظت از شهروندان تهیه شد، از جمله خواستار خروج نیروهای نظامی از شهرها و صدور مجوز برگزاری تظاهرات صلح آمیز به مردم، توقف اعمال خشونت توسط نیروهای امنیتی، از جمله شبه نظامیان موسوم به «شعبیه» دولت، آزادی تمام زندانیان سیاسی و امکان حرکت آزادانه ناظران اتحادیه عرب و رسانه های بین المللی در سراسر سوریه شد.

ناظران باید بتوانند در سوریه مستقر شوند و آزادانه در داخل حمص و دیگر شهرهای سوریه آمد و شد کنند. آنها باید کاملا به معترضین و مناطقی که عملیات سرکوب بیشترین تاثیر را بر آنها گذاشته است دسترسی داشته باشند. ناظران در کوشش برای حفاظت از شهروندان سوری در برابر یورش یک رژیم آدمکش مسئولیتی سنگین بر عهده دارند.

از زمان آغاز قیام سوریه در نیمه مارس ۲۰۱۱، ده ماه پیش تاکنون، با محدود بودن دسترسی رسانه های خارجی و ناظران بین المللی، این کشور عملا به روی خارجیان بسته بوده است. هیات اتحادیه عرب در سوریه به گروه های ده نفری تقسیم و به سراسر کشور فرستاده می شود و وظیفه آنها نظارت بر عملکرد حاکمیت بشار اسد و چگونگی تعهد دولت سوریه به توافق متوقف ساختن خشونت، آزادی بازداشت شدگان، و خارج ساختن نیروهای مسلح از مناطق شهری است.

گام های بعدی که ایالات متحده آمریکا و جامعه بین المللی برخواهند داشت گستره همکاری مقامات سوریه با هیات ناظر اتحادیه عرب ، و میزان پای بندی دولت به تمام جنبه های طرح اتحادیه را بررسی خواهد کرد. اگر رژیم سوریه به ایستادگی ادامه دهد و کوشش های اتحادیه عرب را نادیده بگیرد، جامعه بین المللی راه های دیگری برای حفاظت از شهروندان سوریه را در نظر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG