لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر رژیم ایران را محکوم کرد


مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با صدور يک رای قاطع، قطعنامه ای را مبنی بر محکوم کردن جمهوری اسلامی ايران بدليل نقض جدی حقوق بشر مورد تایید قرار داده است.

گرچه محمد خزاعی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، تلاش کرد تا از اين رای گيری جلوگیری بعمل آورد، اما تلاش های او با شکست مواجه شد. این قطعنامه، که کانادا بانی آن بوده است، با ۸۹ رای موافق در برابر ۳۰ رای مخالف و ۶۴ رای ممتنع به تصويب رسيد. در ۹ باری که مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه ای پيرامون نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران رای داده است اين قطعنامه قاطع ترين و بالاترين درصد آراء موافق را بخود اختصاص داده است.

در اين قطعنامه به طیف وسیعی از موارد نقض حقوق بشر از جمله بکار بردن نگران کننده ای از مجازات اعدام بدون رعايت مقررات قانونی به رسميت شناخته شده جامعه جهانی و همچنين بدون ارائه يک تعريف دقيق و روشن برای توجيه جنايات، اشاره شده است. همچنين قطعنامه به شنکنجه، رفتار غير انسانی و اهانت آميز عليه بازداشت شدگان بخصوص مدافعان حقوق بشر؛ خشونت فراگير عليه زنان؛ اعمال محدوديتهای جدی و سيستماتيک عليه تجمعات مسالمت آميز و محدوديت های شديد در آزادی بيان، مذهب، عقيده و باور افراد، اشاره می کند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا با استقبال از تصویب اين قطعنامه توسط مجمع عمومی سازمان ملل گفت :

« شمار ۸۹ رای [موافق] نشان می دهد که جامعه بين المللی در برابر افزايش سرکوب و نقض حقوق بشر توسط رژيم جمهوری اسلامی ايران يکپارچه تر می شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا افزود: «در حالی که تهران با انکار مکرر قطعنامه های سازمان ملل متحد سعی بر توجيه رفتار خود دارد» ولی «سازمان های بين المللی و همچنين گزارشگر ويژه حقوق بشر در ايران که توسط شورای حقوق بشر در سال ۲۰۱۱ ميلادی منصوب گرديد، همچنان از اعمال شکنجه، سرکوب آزادیهای مذهبی، ابراز عقيده و بيان، و بازداشت مداوم کسانی که جرأت می کنند عليه رژيم سخنی بگويند» خبر می دهند.

XS
SM
MD
LG