لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

آمریکا به سودان جنوبی متعهد است


سودان جنوبی در تابستان امسال، شش سال پس از یک قرار داد تاریخی که به پایان ده ها سال جنگ تاریخی کمک کرد، به جدید ترین کشور مستقل جهان تبدیل شد. ایالات متحده آمریکا بیشتر آن زمان را در منطقه درگیر بوده است، نخست در فراهم آوردن کمک های انساندوستانه به قربانیان جنگ، سپس بعنوان مذاکره کننده ای در گفت و گوهای صلح، و حامی همه پرسی که صحنه را برای استقلال سودان جنوبی آماده ساخت.
اما تعهد ما به سودان جنوبی در آنجا پایان نگرفت، و کوشش های جدیدی برای کمک به برقراری یک دولت معتبر و ریختن شالوده رشد اقتصادی جریان دارد. در کنفرانسی که اخیرا برای تعامل در سودان جنوبی در واشنگتن برپا شد، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بر ادامه حضور ایالات متحده در آن کشور بار دیگر تاکید گذاشت:
*** برای تبدیل قول استقلال به پیشرفت های قاطع، نیاز است کارهای بسیاری زیادی انجام گیرد... ما باید به کار با یکدیگر برای حفظ صلح و امنیت، که شرایط توسعه موفقیت آمیز در هر کجا هستند، ادامه دهیم.
در کنفرانس، رهبران سودان جنوبی نگرش خود را برای رشد دراز مدت به مقامات آمریکایی و دولت های دیگر، و نیز نمایندگان سازمان های غیر دولتی و بخش خصوصی ارائه دادند. آنها برنامه هایی را برای پاسخگویی دولت، بویژه در مدیریت درآمد های نفتی برای سودان جنوبی تشریح کردند و کمبودهای سرمایه انسانی را یادآور شدند. همچنین در این باره که چگونه می خواهند محیطی سازگار برای سرمایه گذاری بخش خصوصی بوجود آوردند سخن گفتند.
ایالات متحده به این انتقال با برنامه ای که رهبران سودان جنوبی، در روند بر عهده گرفتن نقشی هدایت کننده در بوجود آوردن یک دولت باثبات، شفاف و مسئول ساخته و پرداخته اند، کمک می کند.
نقش آمریکا کمک به دولت در پیشبرد صلح، رشد اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و تامین سرویس هایی مانند آموزش عمومی و مراقبت های بهداشتی اولیه را شامل می شود. ایالات متحده برای حفظ صلح، حفاظت از حقوق بشر و شهروندان در سودان جنوبی، کوشش های خود را از نزدیک با دیگران در جامعه بین المللی، از جمله هیات جدید سازمان ملل متحد که در آنجا کار می کند، هماهنگ خواهد ساخت.
کوین مولالی، مدیر آژانس آمریکایی هیات توسعه بین المللی برای سودان جنوبی در ابوجا گفت:
*** در حالی که کشور رهبری توسعه خود را بدست می گیرد، ما متعهد هستیم از مردم سودان جنوبی در کوشش برای شکل دادن به نگرشی که دارند حمایت کنیم.

XS
SM
MD
LG