لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

فصل جدیدی در تاریخ عراق


پس از نزدیک به ۹ سال، جنگ در عراق به پایان رسید و آخرین سربازان آمریکا کشور را ترک کردند. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت این رویداد آغاز فصل جدیدی است در تاریخ مناسبات بین دو کشور، رابطه ای طبیعی بین دو ملت و مشارکتی برابر بر پایه منافع و احترام دوجانبه.

در حالی که چالش ها باقی است، عراق تاکنون به پیشرفت های عمده ای دست یافته است. میلیون ها نفر در انتخابات آزاد شرکت کردند. عراقی ها برای ساختن نهادهایی که کارآمد، مستقل و شفاف باشند همکاری می کنند.

عراق به سرمایه گذاری در ساختارهای اساسی و توسعه ادامه می دهد. و در سال های آیند، تخمین زده می شود که اقتصاد کشور حتی شتابان تر از اقتصاد چین یا هند رشد خواهد کرد. با افزایش تولید نفت، عراق بار دیگر به یکی از تولید کنندگان عمده در منطقه تبدیل خواهد شد.

در مورد امور امنیتی، نیروهای عراقی نقش بیشتری در نبرد در سه سال گذشته بازی کرده اند، در خیابان ها گشت زده اند، قرارگاه های شبه نظامیان را برچیده اند و در عملیات ضد تروریستی مشارکت داشته اند. امروز، باوجود حمله کسانی که می خواهند از پیشرفت عراق جلوگیری کنند، سطح خشونت از هر زمانی پایین تر است.

در سراسر منطقه، عراق پیوندهای تجارتی و بازرگانی جدیدی با همسایگانش بر قرار می کند و در جایگاه برحق خود در میان جامعه ملت ها می نشیند. برای نخستین بار در دو دهه، عراق قرار است میزبان اجلاس بعدی رهبران اتحادیه عرب باشد.

آقای اوباما می گوید مردم در سراسر منطقه شاهد ظهور عراقی جدید خواهند بود که سرنوشت خود را تعیین می کند، کشوری که در آن مردم از کیش های مذهبی و قومیت های گوناگون بتوانند اختلاف هایشان را به گونه ای مسالمت آمیز، از طریق روندهای دمکراتیک برطرف کنند.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده دوست و شریک عراق باقی خواهد ماند. آمریکا به کمک به تقویت نهادهای دمکراتیک عراق، از جمله انتخابات آزاد، مطبوعات پویا، یک جامعه مدنی پرتوان، پلیس و نیروی انتظامی حرفه ای و یک قوه قضاییه مستقل، ادامه خواهد داد.

آمریکا، عراق را در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی خود از طریق برنامه های آموزشی برای حفظ آرامش و امنیت در داخل کشور یاری خواهد داد. و در مورد امنیت منطقه ای، عراق قول داده است در امور کشورهای دیگر مداخله نکند و کشورهای دیگر، از جمله ایران، نباید در امور عراق دخالت کنند. آقای اوباما می گوید به استقلال و حاکمیت عراق باید احترام گذاشته شود.

باراک اوباما می گوید گرچه سربازان آمریکایی عراق را ترک کرده اند، اما حضور آمریکا در خاورمیانه ادامه دارد و ایالات متحده هرگز در دفاع از متحدان، شریکان، یا منافع خود فروگذار نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG