لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

حفظ آزادی اینترنت


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی درهمایش اینترنت در هلند گفت به حقوق بشر در اینترنت و در رسانه های سنتی باید احترام گذاشته شود. «حق هر فرد برای بیان نظریاتش، انجام شعایر مذهبی و گردهمایی مسالمت آمیز با دیگران برای دنبال کردن دگرگونی سیاسی یا اجتماعی، همه حقوقی هستند که تمام انسان ها حق دارند از آنها برخوردار شوند، خواه یک میدان شهر را برگزینند یا یک اتاق گفتگوی اینترنتی.

تامین حقوق اینترنتی وظیفه ای فوری است. به گفته کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، نزدیک به نیمی از تمام نویسندگان، ویراستاران و خبرنگاران عکاس که اینک در سراسر جهان در زندان به سر می برند، گزارشگران اینترنتی هستند. در سوریه و ایران، دیگر فعالان اینترنتی به دلیل بیان نظریاتشان و سازمان دادن شهروندان، بازداشت شده، به زندان افتاده اند یا هدف ضرب و شتم قرار گرفته اند.

در روسیه، آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس مشهور، چند روز پیش پس از شرکت در اعتراضات به نتایج انتخابات به ۱۵ روز زندان محکوم شد.

پیکار برای یک اینترنت آزاد فقط به کسانی که در خطوط مقدم قرار دارند و رنج می کشند محدود نمی شود. شرکت های سازنده مسئولیت دارند در برابر تلاش های دولت برای برقراری کنترل بیشتر بر اینترنت ایستادگی کنند و فروش ابزار شناسایی به دولت های سرکوبگر را متوقف کنند.

آن گونه که هیلاری کلینتون می گوید بخشی از مسئولیت مدیریت شرکت ها در قرن بیست و یکم این است که در بازارهای جدید توجه لازم را به حقوق بشر مبذول دارند، روش های بررسی اینترنت را نهادینه و اصول تصمیماتی را که قرار است در شرایط دشوار گرفته شود، مشخص کنند.

دولت ها نیز باید در برابر وسوسه سرکوب آزادی اینترنت ایستادگی کنند. برخی دولت ها می خواهند با کنار گذاشتن جامعه مدنی و بخش خصوصی تمام کنترل را به دست گیرند. آنها همچنین می خواهند هر دولت انفرادی را قادر سازند مقرراتی برای اینترنت تدوین کند که نه فقط حقوق بشر و جریان آزاد اطلاعات بلکه همچنین توانایی شبکه برای عمل در داخل خود را تضعیف می کند. چنین رویکردی برای آزادی اینترنت فاجعه بار خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا به تلاش برای گذر از هر مانع اینترنتی که دولت های سرکوبگر به وجود می آوردند ادامه خواهد داد، زیرا بر این باور است که یک اینترنت باز به شکل گرفتن کشورهای نیرومند تر، کامیاب تر و آزاد تر منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG