لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

افزایش فشار بر ایران


اتحادیه اروپا با مسدود ساختن دارایی ها و وضع ممنوعیت های مسافرتی بر ۱۸۰ فرد و نهادهایی که در برنامه اتمی ایران مشارکت دارند، بر فشار بر تهران افزوده است. اتحادیه همچنین اقدام های بیشتری را علیه بخش انرژی ایران بررسی می کند.

تحریم های سازمان ملل متحد جدیدترین اقدام در سلسله گام هایی است که جامعه بین المللی، از جمله آمریکا، برداشته است با این هدف که بر فشار بر ایران در پی گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی افزوده شود – گزارش شواهدی ارائه داد که دولت ایران پنهانی روی امکان استفاده های نظامی از نیروی اتم کار کرده است.

تحریم های جدید آمریکا بخش پتروشیمی ایران را هدف می گیرد و تحریم های انرژی را توسعه می دهد و برای نخستین بار، آمریکا تمام بخش بانکی ایران، شامل بانک مرکزی، را به عنوان تهدیدی برای دولت ها یا نهادهای مالی که با آمریکا داد و ستد دارند، شناسایی کرد.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در تروریسم و اطلاعات مالی، به تازگی در توضیحاتی در یک کمیته کنگره گفت شناسایی تمام بخش بانکی ایران به عنوان خطری برای سیستم مالی جهانی پیامی روشن می فرستد: هر نهاد مالی که با هر بانک ایرانی، از جمله بانک مرکزی معامله کند، با این خطر بزرگ روبرو است که موجبات تسهیل فعالیت های غیر قانونی ایران را فراهم آورد. کوهن افزود آمریکا به تنهایی عمل نمی کند. بریتانیا و کانادا در ۲۱ نوامبر برای حفاظت از بخش های مالی خود در برابر تهدید ایران، گام های قاطع مشابهی برداشتند.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا گفت در حالی که تحریم های جدید وضع می شود، آمریکا به بررسی راه های دیگر ادامه می دهد. او گفت نسیاست هایی که ایران دنبال می کند قابل قبول نیستند و تا رهبری ایران با رها ساختن این مسیر خطرناک موافقت نکند، ما به استفاده از ابزار سخت و جدید برای وارد آوردن پیامدهای اقتصادی و مالی سخت بر رهبری ایران ادامه خواهیم داد.

XS
SM
MD
LG