لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

خشونت علیه زنان نقض حقوق بشر است


بین روز بین المللی حذف خشونت علیه زنان در ۴ آذر و روز بین المللی حقوق بشر در ۱۹ آذر، هزاران سازمان و فعال در سراسر جهان تلاش کردند بلای جهانی خشونت علیه زنان و دختران را برجسته کنند.
ملان ورویر، سفیر سیار آمریکا در مسائل زنان، گفت: «واردآورن ضربه ای به یک زن، ضربه ای به حقوق بشر است.»
*** خشونت بر اساس جنسیت یک اپیدمی جهانی است. از مرزها می گذرد. نه فقط مشکلی برای زنان است، بلکه بر همه ما، مردان و زنان، دختران و پسران، اثر می گذارد.
ومرویر گفت خشونت علیه زنان و دختران نه تنها یک چالش اخلاقی و نقض حقوق بشر است، بلکه با یک پیامد اقتصا دی دهشتناک نیز همراه است . خلاقیت را ضعیف می کند. تمام جوامع را فقیر تر باقی می گذارد. فروشگاه ها بسته می شوند، درآمد ها کم می شود، خانواده ها گرسنه می مانند، و کودکان با رفتاری که دور خشونت را دائمی می سازد بزرگ می شوند.
پیامدهای منفی بر بهداشت و سلامت نیز زیاداست. ملان ورویر گفت: «هزینه های تندرستی برای زنان، نه فقط تاثیری ناهنجار بر رفاه جسمی آنها، مانند افزایش آسیب پذیری به عفونت اچ آی وی، دارد، بلکه برای سلامت روانی زنان و فرزندانشان نیز گران تمام می شود.»
سرمایه گذاری در جلوگیری از کارهای تهاجمی علیه زنان و مجازات عاملان آنها ممکن است به پول زیادی نیاز داشته باشد، اما در دراز مدت سودبخش خواهد بود.
خانم ورویر گفت: «جلوگیری، حفاظت و مجازات اساسی هستند، و ما باید نبرد با خشونت بر اساس جنسیت را نیز بعنوان یک ارجحیت بر آنها بیافزاییم.»
او گفت خشونت علیه زنان و دختران یک جنایت است، مقوله ای خصوصی یا فرهنگی نیست. همچنین باید از گنجاندن مردان و پسران در پرداختن به مساله خشونت و جلوگیری از آن حمایت شود، باید پاسخگویی و تعهد رهبران جامعه و دولت به این مساله افزایش پیدا کند. همچنین برنامه هایی که تاکنون موفق بوده اند، توسعه یابند.
سفیر سیار آمریکا در امور زنان گفت: «هیچ کشوری نمی تواند با پشت سرگذاشتن نیمی از جمعیت خود پیشرفت کند... پیامدها بزرگتر از آن است که بتوان دست روی دست گذاشت.»

XS
SM
MD
LG