لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

حمله به سفارت بریتانیا در تهران محکوم می شود


جمعیتی از ایرانیان، از جمله بنا به گزارش ها، اعضای بسیج و لباس شخصی ها، به سفارت بریتانیا در تهران هجوم بردند، اثاثیه و اتاق ها را به هم ریختند، آتش زدند، و چند پرسنل سفارت را برای مدتی در محاصره گرفتند.
گزارش می رسد آنها از تحریم هایی که اخیرا بریتانیا، همراه با ایالات متحده و کانادا، بر رژیم ایران وضع کرد، خشمگین بودند. تحریم ها در پی گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی برقرار شد که حاکی بود شواهد نشان می دهد دولت ایران در فعالیت هایی برای ساختن تسلیحات اتمی شرکت داشته است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و ملت های دیگر حمله به سفارت را محکوم کردند. آلمان و فرانسه سفیرانشان را فراخواندند، و نروژ سفارت خود را بسته است.
پرزیدنت اوباما گفت همه از حمله «عمیقا ناراحت» هستند:
*** این نوع رفتار قابل قبول نیست، و من دولت ایران را ترغیب می کنم مسئولان را شناسایی و مجازات کند. دولت مسئولیت دارد از نهادهای دیپلماتیک حفاظت کند. این یک تعهد بین المللی اساسی است که تمام کشورها نیاز دارند رعایت کنند، و این که شورشیان قادر شدند سفارت را در کنترل خود بگیرند و آتش بزنند نشان می دهد دولت ایران تعهدات بین المللی خود را جدی نمی گیرد.
دولت بریتانیا کارمندانش را از سفارت در تهران خارج ساخت و اعلام کرد سفارت ایران در لندن را می بندد. ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت این باور که چنین حمله ای می توانست بدون رضایت رژیم صورت گیرد، خیالپردازی است.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «حمله به سفارت بریتانیا در تهران اهانتی نه فقط به مردم بریتانیا، بلکه به جامعه بین المللی است، و ما آماده هستیم از هر راهی که می توانیم، و با تمام قدرت، این نکته را روشن سازیم که دولت ها موظف هستند از جان و مال جامعه دیپلماتیک حفاظت کنند، و انتظار داریم دولت ایران نیز چنین کند.»

XS
SM
MD
LG