لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

ادامه سرکوب در سوریه


یک کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه داده است که در آن گفته می شود سربازان و نیروهای امنیتی سوریه در جریان هجوم هشت ماهه رژیم علیه معترضین مخالف دولت مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند.
کمیسیون سه نفری با ۲۲۳ قربانی و شاهد مصاحبه کرد، و گزارش داد نقض حقوق انسانی مردم سوریه توسط نیروهای امنیتی، تیراندازی بی محابا به غیرنظامیان بی اسلحه، هدف گرفتن کودکان، که به مرگ دست کم ۲۵۴ کودک از اوائل نوامبر منجر شده است، دستگیری ها خود سرانه و آدم ربائی؛ شکنجه و تجاوز جنسی به بازداشت شدگان را شامل می شود.
گزارش چند روز پس از آن منتشر شد که اتحادیه عرب رای داد تحریم هایی را بر سوریه اعمال کند، در تاریخ اتحادیه این نخستین بار است که چنین اقدامی در مورد یکی از ۲۲ عضو آن انجام می شود. مسدود شدن دارائی های مالی دولت سوریه در کشورهای عربی، پایان معاملات با بانک مرکزی سوریه، و ممنوعیت مسافرتی بر اسد و دستیارانش، از جمله تحریم ها است. پس از رای، حمد بن جاسم وزیر امور خارجه قطر در یک کنفرانس خبری گفت «مردم سوریه کشته می شوند، ما نمی خواهیم چنین باشد. و هر مقام سوری نباید قتل حتی یک نفر را قبول کند.»
مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، عمل اتحادیه عرب را ستود:
این پیامی بسیار روشن است که اتحادیه عرب برای اسد فرستاده است، که همسایگانش دیگر خونریزی او یا خونریزی هایی را که رژیمش موجب شود تحمل نخواهند کرد.
آمریکا و اتحادیه اروپا نیز سوریه را تحریم کرده اند، و ایالات متحده امیدوار است ملت های بیشتری چنین کنند. مارک تونر گفت فشار بر دولت روندی است که وقت می گیرد. وی افزود : آمریکا بر این باور است که سرانجام فشار فزاینده موجب خواهد شد اسد کنار برود و اجازه دهد یک انتقال آرام و دمکراتیک در کشور صورت پذیرد.
مارک تونر گفت: اقدام اتحادیه عرب قاطعانه نشان می دهد لحظه دگرگونی در سوریه نزدیک است. وقتی همسایگان اسد بگویند «بس است»، معلوم می شود، جریان رویدادها براستی تغییر کرده است.

XS
SM
MD
LG