لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

افزایش انزوای بشار اسد


ملک عبداله پادشاه اردن اینک به فهرست رهبران جهان که از بشار اسد رییس جمهوری سوریه می خواهند بدلیل ادامه خشونت رژیمش علیه مردم قدرت را رها کند پیوسته است. دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید از ماه مارس زمانی که رژیم سوریه کمپین خشونت بار علیه معترضین صلحجو را آغاز کرد، ۳۵۰۰ تن جانسپرده اند.
ملک عبداله در مصاحبه با بی بی سی گفت «اگر بشار علاقه ای به کشورش داشته باشد، کنار خواهد رفت، اما او همچنین قادر خواهد بود به مردم نزدیک شود و مرحله جدیدی در زندگی سیاسی سوریه را آغاز کند.»
ملک عبداله نظرش را زمانی کوتاه پس از آن که اتحادیه عرب باتفاق رای داد عضویت سوریه را بعلت حمله به غیرنظامیان لغو کند ابراز داشت. اتحادیه این گام را پس از آن برداشت که رژیم به توافق خود با اتحادیه برای آزادی تمام زندانیان سیاسی، بیرون بردن زرهپوش ها از خیابان ها، و پایان دادن به سرکوب معترضین عمل نکرد. اتحادیه عرب همچنین گفت تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه سوریه را بررسی خواهد کرد و از اعضای خود خواست سفیرانشان را از دمشق فراخوانند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی اتحادیه عرب را بخاطر «موضع قاطع و تاریخی خود برای متوقف ساختن خشونت در سوریه و حفاظت از شهروندان سوری، و کوشش جهت امکان پذیر ساختن پایانی صلحجویانه برای بحران«ستود و گفت» کوتاهی دوباره رژیم اسد از شنیدن درخواست های کشورهای منطقه و جامعه بین المللی بر این واقعیت تاکید می گذارد که تمام اعتبارش را از دست داده است.»
در بیانیه ای جداگانه، پرزیدنت اوباما تصمیماتی را که اتحادیه عرب گرفت، از جمله لغو عضویت سوریه، بررسی تحریم های اقتصادی، و پایین آوردن سطح مناسبات دیپلماتیکی، تحسین کرد و گفت این گام ها «انزوای دیپلماتیکی فزاینده رژیمی را که منظما حقوق بشر را نقض کرده است و اعتراضات صلحجویانه را سرکوب می کند، فاش می سازد.»
پرزیدنت اوباما گفت «ایالات متحده در حمایت از مردم سوریه، که همچنان حقوق جهانی خود را در برابر خشونت سهمگین رژیم طلب می کنند، به اتحادیه عرب می پیوندد. ما برای وارد آوردن فشار بر رژیم اسد و پشتیبانی از مردم سوریه که کرامت انسانی و انتقال به دمکراسی را که شایسته آن هستند دنبال می کنند، به کار با متحدان و دوستان خود ادامه خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG