لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۶

ادامه سرکوب در ایران


گزارش های نقض حقوق بشر توسط مقامات امنیتی ایران همچنان از ایران بیرون می ریزد.

پیمان عارف، دانشجوی ناراضی، که دوسال زندانی بود و پس از تحمل ۷۴ ضربه شلاق آزاد شد، اخیرا بار دیگر پس از آن که بر مزار ندا آقا سلطان فاتحه خواند دستگیر شد.

خانواده عبداله مومنی رهبر دانشجویی و فعال طرفدار دمکراسی از ملاقات با او در زندان ممنوع شده اند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که عبداله نامه ای به آیت اله خامنه ای نوشت و شکنجه هایی را که او در زندان متحمل شده است تشریح کرد.

کشیش یوسف ندرخانی همچنان در سلولی در زندان رشت نشسته است، برای انکار دیانت مسیحی خود زیر فشار است ، اما تن در نمی دهد، و تصمیم رهبر جمهوری اسلامی را که آیا او باید بجرم ارتداد اعدام شود یا نه، انتظار می کشد.

هفت آموزگار بهایی بجرم عضویت در یک به اصطلاح «فرقه ضاله» و جرائم امنیتی به چهار یا پنج سال زندان محکوم شدند. همه آنها در نهادی برای دانشجویان بهایی که بدلیل دیانتشان از تحصیل در دانشگاه محروم هستند تدریس می کردند.

دادگاه استیناف تهران حکم مرگ سعید ملک پور مهندس و طراح وب را تایید کرد، او به ارتکاب جرایم سایبری و اهانت به رهبر متهم بود. دادگاه استیناف همچنین حکم شش سال زندان و ۲۰ سال ممنوعیت فعالیت های حرفه ای برای جعفر پناهی فیلمساز برجسته ایران را ابرام کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا اخیرا در باره پشتیبانی ایالات متحده از آرمان های آزادیخواهی که امسال مردم خاورمیانه در حدی چنین گسترده نشان دادند سخن گفت و یادآور شد که دولت ایران بیش از سه دهه آرمان های دمکراتیک مردم خود را سرکوب کرده است:

***در خاورمیانه کشوری وجود ندارد که در آن شکاف بین حکام و مردم گسترده تر از ایران باشد. دولت ایران در حالی که مدعی است از دمکراسی در خارج پشتیبانی می کند، متعرضین صلحجو را در خیابان ها می کشد، ریاکاری و سالوس آن بر مردم منطقه پوشیده نیست.

هیلاری کلینتون یاد آور شد رهبرانی که سعی دارند آینده را با لوله تفنگ عقب نگاهدارند باید بدانند که علیرغم کوشش های بیرحمانه ، روزهای حکومت آنها به پایان نزدیک می شود. کلینتون گفت امریکا در کنار مردم افریقای شمالی و خاورمیانه، از جمله ایران، ایستاده است، و از آنان در حالی که می کوشند قابلیت های خداداده و رویاهای خود را ، که برای واقعیت بخشیدن به آنها خطرات زیادی را متحمل شده اند، عملی سازند، حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG