لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

هدف ها و ارجحیت های آمریکا در سازمان ملل متحد


استر بریمر، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا در امور سازمان های بین المللی اخیرا در موسسه صلح در واشنگتن دی سی سخن گفت و هدف ها و ارجحیت های آمریکا را پیش از گشایش شصت و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک تشریح کرد:
ما با جامعه بین المللی در مورد گام های بعدی برای کمک به انتقال قدرت در لیبی کار خواهیم کرد. ما به بحران انسانی رو به گسترش در شاخ آفریقا خواهیم پرداخت، درباره صلح و امنیت در سودان و جنوب سودان بحث خواهیم کرد. ما توجه زیادی به چالش های فوری سلامت مردم جهان که از بیماری های غیر واگیر ناشی می شود خواهیم داشت. و در حاشیه مجمع عمومی، ما همراه با برزیل میزبان نخستین جلسه مشارکت دولت باز خواهیم بود. این مشارکت جدید کشورها را برای تقویت دولتمداری از طریق شفافیت و قدرت بخشیدن به شهروندان دورهم خواهد نشاند.
برنامه رسمی مجمع عمومی امسال بر زمینه ای از چالش های جهانی و تاریخی استوار است. بریمر، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا گفت در بسیاری از تهدیدهایی که ما با آنها روبرو هستیم جامعه جهانی سهیم است و حل آنها همکاری های جهانی را ایجاب خواهد کرد:
گسترش تسلیحات اتمی امنیت همه ما را بدون توجه به ملیت بخطرمی اندازد. تاثیر تغییر آب و هوا اگر مهار نشود در سراسر جهان شتاب خواهد گرفت. حملات به آزادی و حقوق جهانی بشر در هر کجا وجدان جمعی ما را آزار می دهد. تروریسم و جنایت انتقالی به مرزهای ملی احترام نمی گذارد. بیماری های جهانگیر برای حرکت سریع از کشوری به کشور دیگر به گذرنامه نیاز ندارند. ما بخوبی می دانیم که مناقشه و بی ثباتی، حتی وقتی در داخل یک کشور روی دهد، می تواند از این خطرات و خطرات دیگر مهار برگیرد.
بریمر گفت پر ارزش ترین نقشی که سازمان ملل متحد بازی می کند ، دیپلماسی پیشگیرانه است، در متوقف ساختن مناقشه ها پیش از آن که آغاز یا بدتر شوند. «از حسن نیت و مدیریت دبیرکل تا اعزام فرستادگان ویژه، درگیری گسترده سازمان ملل متحد جان های بیشماری را با جلوگیری از خشونت و تشدید آن نجات داده است. هرچند بسیاری از این کوشش های دیپلماسی آرام لزوما ناشنیده می ماند، اما هزینه های انسانی و مالی مناقشه آنها را در میان هوشمندانه ترین سرمایه گذاری هایی که جامعه بین المللی می تواند در امنیت مشترک ما انجام دهد قرار می دهد.»

XS
SM
MD
LG