لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

اهمیت مناسبات آمریکا و پاکستان


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار اخیر خود از پاکستان بر اهمیت مناسبات دو کشور تاکید گذاشت . کلینتون گفت «من به این دلیل این جا هستم که باور دارم رابطه بین کشورهای ما چنان مهم است که باید در مسیری درست قرار گیرد و من یقین دارم که این امکان پذیر است، هر چند انجام آن کار زیادی را ایجاب خواهد کرد.»

آمریکا در نگرش یک پاکستان خودکفا و دمکرات سهیم است. به این دلیل است که خود را در یاری دادن آن کشور برای تامین نیازهای توسعه اقتصادی و اجتماعی دراز مدت مردم پاکستان متعهد می بیند. آمریکا معتقد است احتمال این که پاکستان کامیاب و موفق با ثبات و امن باشد زیاد است. برای رسیدن به این هدف، آمریکا در تلاش است روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور را گسترش دهد.

اما پاکستان نیز باید سهم خود را انجام دهد. فقط پاکستانی ها می توانند موانعی را که از سرمایه گذاری و کار آفرینی جلوگیری می کند از سر راه بردارند و فقط آنها می توانند تصمیمات سیاسی سختی برای کنترل بحران انرژی خود بگیرند.

موفقیت اقتصادی و سیاسی پاکستان نیز به پیوندهای نزدیکتر با همسایگانش متکی است. پاکستان به تدریج می تواند و باید تبدیل به مرکزی که آسیای جنوبی و میانه را در آنچه آمریکا آن راه جدید ابریشم می نامد به یکدیگر ارتباط دهد، شود.

و سر انجام، پاکستان باید با تهدید تروریسم مقابله کند. هیلاری کلینتون گفت: برای مدتی بسیار طولانی، «افراط گرایان خشن قادر بوده اند آزادانه در پاکستان عمل کنند و پاکستانی ها بهای بسیار سنگینی در نبرد با تروریسم پرداخته اند. طی ده سال گذشته، نزدیک به سی هزار پاکستانی کشته یا زخمی شده اند.»

اما، کلینتون گفت «هیچ سیاستی که بین به اصطلاح تروریست های خوب و تروریست های بد تفاوت بگذارد نمی تواند امنیت دراز مدت فراهم آورد.» فقط امسال، بیش از پانصد پاکستانی در انفجار بمب در کنار جاده هایی که در پاکستان ساخته می شود کشته شده اند. ایالات متحده و پاکستان، به اتفاق، می توانند تمامی تندروها، از جمله شبکه حقانی را ریشه کن کنند.

آمریکا و پاکستان منافع مشترک نیرومندی در تقویت همکاری دارند و زمان آن رسیده است که همراه با هم راه پیشرفت را مشخص کنند.

XS
SM
MD
LG