لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۲

اقلیت های جنسی در ایران آزار می شوند


ناظران بین المللی اخیرا از گزارش هایی که در شهر اهواز در ایران سه مرد در ارتباط با جرائمی از جمله همجنسگرایی بدار آویخته شدند، ابراز نگرانی کردند.

بگزارش نهاد غیر دولتی حقوق بشر در ایران، در نروژ، خبرگزاری ایسنا گفت روز ١٣ شهریور سه مرد بر اساس مواد ١۰۸ و ۱۱۰ قانون مجازات اسلامی، به «اعمال غیر قانونی مغایر با شرع» محکوم شدند. گروه حقوق بشر در ایران یادآور شد «مواد ١۰۸ و ۱۱۰ قانون مجازات اسلامی ایران بخشی از فصلی است که " حدّ " برای همجنسگرایی را شامل می شود... ماده ۱۱۰ می گوید مجازات آن مرگ است.»

سه مرد، که فقط با حروف اول اسامی شان معرفی شدند، همچنین به آدم ربایی و سرقت متهم بودند. بدلیل تنوع اتهامات و نبود روند قانونی مناسب در ایران، و شیوه متهم ساختن زندانیان سیاسی به فعالیت های جنایی - راهی وجود ندارد که فهمید چرا آنها اعدام شدند.

پرونده دولت ایران در آزار اعضای جامعه همجنسگرایان – که اندازه آن بدلیل هراس بسیاری از افراد از معرفی خود همچنان نامعلوم است - اسفبار است.

جدید ترین گزارش وزارت امور خارجه امریکا در باره ایران حاکی است که قانون «همجنسگرایی را قدغن می سازد و مجازات مرگ را برای مرتکبین آن تجویز می کند.» گزارش می گوید متهمان به همجنسگرایی اغلب با محاکمات سرپایی روبرو هستند، و یاد آور می شود «فعالان حقوق بشر و سازمان های غیر دولتی گزارش دادند برخی از اعضای جامعه همجنسگرا برای پرهیز از آزارهای قانونی و اجتماعی در کشور، ناچار شدند به عمل جراحی جهت تغییر جنسیت تن در دهند.»

رييس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از حقوق انسانی همجنسگرایان در سراسر جهان دفاع کرد و گفت:

**** هیچ کشوری نباید مردم را از حقوقشان برای آزادی بیان و آزادی مذهب محروم کند؛ اما همچنین هیچ کشوری نباید حقوق مردم را بدلیل این که چه کسی را دوست دارند از آنها بگیرد، به این علت است که ما باید از حقوق همجنسگرایان در هر کجا حمایت کنیم.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا می گوید «نفرت انگیز است که گفته شود همجنسگرایان بطریقی از حفاظت های حقوق بشری مستثنی هستند. باید به حقوق و شآن تمام مردم بدون توجه به توجیه جنسی یا هویت جنسیتی آنها احترام گذاشته شود.»

XS
SM
MD
LG