لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

پاسخ به رفتار ناهنجار رژیم ایران


از هنگام کشف توطئه عناصر رژیم ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در خاک آمریکا، پرزیدنت باراک اوباما گفته است زمان آن است که «سخت ترین تحریم ها علیه ایران وضع شود و بسیج جامعه بین المللی برای منزوی کردن بیشتر ایران ادامه پیدا کند تا مسلم شود که ایران بابت این نوع رفتار بهایی می پردازد.»

توطئه ایران برای بستن قراردادی جهت ترور سفیر عربستان، بر رفتارهای نادرست آن کشور، که هم اینک گسترش تسلیحات اتمی، بی ثبات کردن منطقه، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر را شامل می شود، بُعد تازه ای می بخشد. توطئه قتل یک دیپلمات عربستان سعودی، که قرار بود در واشنگتن با استفاده از قاچاقچیان مواد مخدر انجام گیرد، روند جدیدی برای بین المللی ساختن و شدت بخشیدن به عملیاتی است که پیش از این دیده نشده است.

آمریکا، همراه با بریتانیا و کانادا، به تازگی تحریم هایی علیه پنج نفر که در طرح ترور دست داشتند وضع کردند: منصور ارباب سیار، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که وظیفه ترتیب دادن این توطئه را داشته و چهار عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، شامل قاسم سلیمانی فرمانده آن، که پیش از این آمریکا او را به دلیل ایفای نقش در نقض حقوق بشر در سوریه در فهرست تحریم ها قرار داده است. در اقدامی جداگانه، آمریکا تحریم هایی را بر شرکت هواپیمایی بازرگانی ماهان ار، به دلیل نقل و انتقال عوامل نیروی قدس، اسلحه و پول وضع کرد.

وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا در توضیحاتی در کنگره گفت ایالات متحده «سخت در تلاش است به گونه ای دقیق و منطقی حقایق این توطئه» را برای جامعه بین المللی تشریح کند. وی گفت «تمام کشورها باید افسران سپاه قدس را از هر عملی در داخل سرزمینشان محروم کنند و برای اجرای تمام تحریم های قبلی حتی سخت تر با ما همکاری کنند:

*** این دولت متعهد است به ادامه تهدید ناشی از جاه طلبی های اتمی ایران، حمایت از تروریسم بین المللی، فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه و نقض حقوق بشر در داخل بپردازد.

هدف نهایی این است که دولت ایران ترغیب شود مسیرش را تغییر دهد؛ در مورد فعالیت های اتمی خود به طور معقول با جامعه بین المللی تعامل کند، حمایت از ترور را متوقف و مردم ایران را از حقوق انسانی و آزادی های اساسی شان برخوردار کند.

XS
SM
MD
LG