لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

تظاهرات مردم سوریه و خشونت رژیم


به تازگی اتفاقی غیر عادی در سوریه روی داده است. ده ها هزار تظاهر کننده به خیابان ها ریختند و با گلوله، باتون یا گاز اشک آور نیروهای امنیتی روبرو نشدند. آنان توانستند شعار بدهند، شعر بخوانند و پرچم ها را همه در حمایت از بشار اسد رییس جمهوری تکان بدهند.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهار نظری درباره تظاهرات هواداران اسد در دمشق گفت رژیم هایی از این نوع – رژیم های خودکامه و دیکتاتور - بسیار قادر هستند هر وقت لازم شود جمعیت را اجاره کنند:

*** اما چنین کاری این واقعیت را که در شهرهای سراسر سوریه، معترضان صلحجو به این رژیم اعتراض می کنند تغییر نمی دهد. و آنان روزانه با بی رحمی روبرو هستند، خواه با تیراندازی نیروهای امنیتی، بازداشت، شکنجه، زندان و غیره.

یک نمونه تازه بی رحمی در سوریه قتل مشعل تمو ناراضی برجسته کرد سوری در ۱۵ مهر است. تمو، رهبر حزب آینده و عضو شورای ملی سوریه که به تازگی تشکیل شده است، در داخل خانه یک دوست به گلوله بسته شد. سه هفته پیش از آن، تمو از تلاش افراد مسلح برای کشتن او گریخت. تمو این واقعه را یک تلاش تروریستی رژیم توصیف کرد. تمو، که بیش از دو سال زندانی بود، از یک سوریه سکولار و دمکرات بر شالوده حکومت قانون و برابری در میان شهروندان طرفداری می کرد.

در همان روزی که تمو ترور شد، ریاض سیف چهره برجسته مخالفان و زندانی سیاسی سابق، روز روشن در خیابانی در دمشق بی رحمانه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید ترور تمو و حمله سبعانه به سیف را محکوم کرد. او در بیانیه ای گفت این اقدام ها بار دیگر روشن می کند که وعده های اسد برای گفت و شنود و اصلاحات توخالی است و جدیدترین تلاش های رژیم سوریه را برای ساکت کردن مخالفان در داخل نشان می دهد. بشار اسد باید حالا پیش از آن که کشورش را به راهی بسیار خطرناک بکشاند، کنار برود.

در مراسم خاکسپاری تمو در شهر کومیشلی ده ها هزار نفر حضور داشتند. شاهدان گفتند نیروهای امنیتی سوریه به جمعیت تیراندازی کرده و ۵ تن را کشتند.

آمریکا خشونت علیه ناراضیان سیاسی را به شدت محکوم می کند و در کنار مردم شجاع سوریه که به آرامی حقوق جهانی خود را مطالبه می کنند ایستاده است.

XS
SM
MD
LG