لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

خنثی شدن توطئه تروریستی ایران


آمریکا از سال ها پیش دولت ایران را مهمترین حامی تروریست نامیده است. کمک به حزب الله لبنان، حماس و طالبان در افغانستان، حمایت از حملات به نیروهای ائتلاف در عراق و بمب گذاری در یک مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین گواهی بر صحت این ادعا ست. اکنون توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن به این فهرست اضافه شده است.

مقام های پلیس و اطلاعاتی آمریکا طرح ترور عادل الجبیر در برابر یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار را، که توسط اعضای سپاه قدس، نیروی ویژه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدایت و تصویب شده بود خنثی کردند.

منصور ارباب سیار، ایرانی که تابعیت آمریکا را هم دارد بازداشت شده و غلام شکوری، یک افسر سپاه قدس هنوز فراری است. این دو تن در صدد برآمدند تا اعضای یک کارتل قاچاق مواد مخدر مکزیکی را برای کشتن سفیر سعودی در واشنگتن استخدام کنند. اما مردی که آنها در مکزیک به او وصل شدند، رابط سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا بود.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا گفته است ارباب سیار اعتراف کرده و اطلاعات با ارزشی درباره نقش عناصر دولت ایران در این توطئه ارائه داده است. او و شکوری هردو به توطئه چینی برای استفاده از سلاح کشتار جمعی و ارتکاب یک اقدام تروریستی بین المللی متهم شده اند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا این توطئه را نقض آشکار قوانین آمریکا و بین المللی و تشدید خطرناک استفاده دیرینه دولت ایران از خشونت سیاسی و پشتیبانی از تروریسم نامید و گفت این موضوع تنها درباره ایران، آمریکا و حتی عربستان سعودی نیست. هدف گرفتن یک سفیر، کنوانسیون حفاظت از اشخاص حفاظت شده بین المللی، که البته دیپلمات ها را شامل می شود و مجازات ارتکاب جرائمی علیه آنها را نقض می کند. ایران همچنین با قطعنامه های شورای امنیت برای اجرای آن موافق است. چنین اقدام های مغایر معیارهای بین المللی، به تزلزل نظام بین المللی منجر می شود.

هیلاری کلینتون می گوید ایران باید مسئول اقدامات خود شناخته شود. آمریکا بر تحریم ها علیه افرادی در داخل دولت ایران که به این توطئه و حمایت ایران از تروریسم ارتباط دارند افزوده است. وی همچنین گفته است ما برای افزایش انزوای ایران و فشار بر دولت آن، از نزدیک با شرکای بین المللی خود همکاری خواهیم کرد و از سایر ملت ها درخواست خواهیم کرد تا در محکوم ساختن تهدیدی که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند، به ما بپیوندند.

XS
SM
MD
LG