لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

تراژدی در مصر نباید از انتخابات جلوگیری کند


اعتراض مسیحیان قبطی در قاهره زمانی که به خشونت گرایید و جان دست کم ۲۵ تن را گرفت مرگبار شد. چند هزار عضو کلیسای قبطی، که حدود ۱۰ درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند، برای اعتراض به ناتوانی دولت نظامی در جلوگیری از حملات به کلیساهای آنها راه پیمایی می کردند.
ایالات متحده آمریکا از خشونت علیه تظاهر کنندگان در مصر عمیقا ناراحت است. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در یک بیانیه کتبی گفت:«اینک، زمان آن است که تمام طرف ها خویشتنداری بکار برند، تا آن که مصریان بتوانند باتفاق برای بوجود آوردن یک مصر نیرومند و یکپارچه پیش بروند.»
او گفت: آمریکا بر این باور است که باید به حقوق تمام مصریان احترام گذاشته شود، و تمام مردم از حقوق جهانی اعتراض آرام و آزادی مذهبی برخوردار هستند. آمریکا از تصمیم کابینه مصر به انجام تحقیقات شفاف و معتبر درباره خشونت حمایت می کند و بر اهمیت آغاز فوری آن و پاسخگو دانستن تمام طرف های مسئول بر اساس موازین کامل قانونی تاکید می گذارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: برای پیشبرد حفاظت از آزدای مذهبی، ما همچنین از تصمیم دولت مصر به بررسی قانون واحد مکان های مذهبی جهت ساختن کلیسا و یک قانون ضد تبعیض در هفته های آینده پشتیبانی می کنیم.
خونریزی اخیر برگزاری انتخابات در مصر در ۲۸ نوامبر را حتی مهمتر می سازد. بهترین راه تضمین احترام حقوق اقلیت ها در میان دیگر آزادی های اساسی در مصر، از طریق انتقال بموقع به دمکراسی می گذرد.
ایالات متحده آمریکا امیدوار است هرکسی که در انتخابات در مصر شرکت می کند، و هرکسی که به نمایندگی پارلمان برگزیده می شود، از یک سیستم سیاسی که به حقوق جهانی تمام مصریان، بدون توجه به این که چه کسانی ممکن است باشند، احترام بگذارد حمایت کنند. آمریکا آماده است با هر دولت مصر که در آن نمایندگانی پای بند به عدم خشونت، حقوق بشر و دمکراسی حضور داشته باشند، کار کند.

XS
SM
MD
LG