لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

مناسبات آمریکا- چین


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و یانگ جی چی وزیر امور خارجه چین در دیداری در حاشیه اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به بررسی مناسبات دو کشور پرداختند.
کلینتون جلسه را با ابراز علاقه آمریکا به یک رابطه مثبت، فراگیر، همراه با همکاری آغاز کرد و گفت ایالات متحده می خواهد پیشرفت مداوم مناسبات را شاهد باشد.
در پاسخ به نگرانی های چین در مورد فروش اسلحه به تایوان که اخیرا اعلام شد، هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده در ادامه صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان علاقه ای استراتژیک دارد و پیمان مناسبات تایوان بر تقویت توانایی های دفاعی تایوان بعنوان عنصری در کوشش های همه جانبه آمریکا برای حفظ صلح و ثبات تاکید می گذارد. کلینتون اظهار داشت حمایت نیرومند آمریکا از تایوان در چند سال گذشته با اطمینان به گسترش روابط دیپلماتیک با پکن همراه بوده است. او بر پشتیبانی ایالات متحده از بهبود مناسبات در منطقه تنگه تایوان، و تقویت پیوندهای آموزشی، مالی، و مردمی بین چین و تایوان تاکید گذاشت.
وزیر امور خارجه آمریکا یاد آور شد که ثبات منطقه ای، آزادی کشتیرانی، احترام به حقوق بین الملل، و تجارت آزاد بر اساس شرایط قانونی عناصر مهمی برای آمریکا در دریای چین جنوبی هستند، و صلح شالوده بازرگانی جهانی و ویژگی اصلی ثبات دریانوردی جهانی است.
هیلاری کلینتون همچنین گفت آمریکا از بیانیه اخیر پکن که از کره شمالی می خواهد برای تضمین پیشرفت در مذاکرات شش جانبه گام هایی بردارد استقبال می کند.
او چین را به آغاز گفت و شنود با آمریکا درباره پاکستان دعوت کرد، و آنرا با توجه به تحولات اخیر و رابطه نزدیکی که بین پکن و اسلام آباد وجود دارد مهم دانست.
در جلسه دیدار وزیران امور خارجه چین و آمریکا، مسائل مهم در اقتصاد جهانی مطرح شد و هر دو بر پایبندی دو کشور به همکاری نزدیکتر در ساختن جهانی همراه با صلح و کامیابی باردیگر تاکید گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG