لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

فعالیت های اتمی ایران


در کنفرانس عمومی اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، استیون چو وزیر انرژی آمریکا ایران را بدلیل خودداری پیاپی از رعایت تعهدات بین المللی اش ملامت کرد.
او گفت: «ایران به درگیری در طرح دیرینه انکار، فریب و گریز ادامه داده است و تعهداتی را که در ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی پذیرفته نقض می کند.»
استیون چو اظهار داشت «ایران، بارها، از برطرف ساختن نگرانی های ناشی از ماهیت برنامه اتمی اش سرباز زده است، و بگونه ای گزینشی درخواست های آژانس برای دسترسی به تاسیسات اتمی و بدست آوردن اطلاعاتی درباره آنها را رد کرده است.»
وزیر انرژی آمریکا این موضوع را پس از آن عنوان کرد که یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای مدیران آژانس گفت بر نگرانی او از امکان وجود یک بعد نظامی در فعالیت های اتمی ایران، از جمله فعالیت های مرتبط با تولید یک کلاهک اتمی برای موشک، افزوده می شود.
آمانو همچنین یادآور شد که دولت ایران سانتریفیوژ ها را به یک مرکز حفاظت شده زیر زمینی بنام فوردو منتقل کرده و گفته است قصد دارد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند، اقدامی که قطعنامه های شورای امنیت و شورای مدیران آژانس را بیشتر نقض می کند.
چو، وزیر انرژی آمریکا، در سخنان خود در کنفرانس عمومی آژانس گفت: «دنبال کردن این مسیر پرسش هایی جدی درباره نیت صلحجویانه ایران و آمادگی آن برای تقویت اعتماد مطرح می سازد.»
چو بنقل از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت جامعه بین المللی «باید مراقب هر انحراف احتمالی یا سوء استفاده از انرژی اتمی، خواه توسط ملت ها یا تروریست ها، باشد و مسلم سازد کشورهایی که تعهداتشان را نقض می کنند با پیامدهایی روبرو خواهند شد.» َ
شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار دور تحریم های اقتصادی علیه ایران به دلیل فعالیت های اتمی برقرار کرده است. چو گفت: «دولت ایران گزینه ای دارد. می تواند به تعهداتش عمل کند و اعتماد بین المللی را به ماهیت کاملا صلحجویانه فعالیت های اتمی خود بدست آورد یا می تواند با انزوای عمیق تر و انتقاد و سرزنش بین المللی روبرو شود.»

XS
SM
MD
LG