لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

مقابله با تروریسم


مقابله با تروریسم
مقابله با تروریسم

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت دهسال پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به آمریکا، جهان در یک لحظه دگرگونی و فرصت تاریخی قرار گرفته است. میلیون ها نفر در تلاش هستند کشورهایشان را از سرکوبی که از دیرباز به نارضایتی و افراط گرایی دامن زده است دور کنند. و این حرکت بحث افراط گرایان را که فقط خشونت می تواند موجب تغییر شود بی اعتبار می سازد. بر چنین زمینه ای، مرگ اوسامه بن لادن القاعده را در مسیر شکست قرار داده است.
علیرغم این دگرگونی های امید بخش، چالش دوجابنه ای باقی است: نخست، ادامه فشار بر القاعده وشبکه آن. دوم، بی اعتبار ساختن ایدئولوژی مرگباری که به سربرآوردن القاعده کمک کرد و به تحریک خشونت در سراسر جهان ادامه می دهد.
یک گام مهم برای متوقف ساختن القاعده این است که منابع پولی آن قطع شود. آمریکا برای اجرای قوانین سخت گیرانه جدید با ده ها کشور کار می کند و بسیاری از آنها را در برهم زدن شبکه های مالی غیر قانونی یاری می دهد.
حتی بیشتر از پول، آنچه موجب دوام القاعده و وابستگانش می شود، جریان بی وقفه استخدام افراد جدید است. کند کردن این کار دشوار است، اما با تضعیف جاذبه افراط گرائی آغاز می شود. آمریکا روند نزدیک شدن به جوامع اسلامی را گسترش داده است و برای ارائه نظریات دقیقی درباره سیاست آمریکا، منظما در بحث های رسانه های عمده شرکت می کند.
اواخر سپتامبر، آمریکا متحدان، قدرت های درحال رشد، و کشورهایی را که اکثریت جمعیت آنها مسلمان هستند، در اطراف یک ماموریت مشترک ضد تروریسم جمع خواهد کرد. ترکیه و ایالات متحده روسای مشترک گردهمایی خواهند بود و نزدیک به ۳۰ کشور دیگر به آنها خواهند پیوست. شناخت تهدی های تروریستی و ضعف ها، فراهم آوردن راه حل ها، بسیج منابع، و تقسیم بهترین روش ها، از هدف های گردهمایی است.
اما شاید مهمترین ضربه به القاعده و ایدئولوژی منفور آن دگرگونی سیاسی است که کشورهایی در شمال آفریقا و در خاورمیانه به آن شکل می دهند. در نهایت، دولت های دمکراتیک بهتر از نظام های دیکتاتوری می توانند برای دراز مدت در برابر تروریسم بایستند. آنها راه هایی برای ابراز ناراحتی های سیاسی عرضه می کنند؛ و فرصت هایی برای حرکت به جلو و کامیابی، که گزینه های روشنی در افراط گرائی خشن هستند، فراهم می آورند. بنابراین، آمریکا به پشتیبانی از توسعه دمکراسی های نیرومند و با ثبات در خاورمیانه و شمال آفریقا ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG