لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

ایران به خودداری از انجام تعهدات بین المللی اش ادامه می دهد


سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید جدید ترین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر کوتاهی ایران در رعایت تعهدات اتمی بین المللی اش و نقض چندین قطعنامه شورای امنیت را برجسته می سازد.
ادامه غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با تولید آب سنگین؛ خودداری دولت از دادن پاسخ معقول به اطلاعات مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی آن؛ و گزارش نصب سانتریفیوژها در تاسیسات زیر زمینی در نزدیکی شهر قم، از جمله تخلفات ایران است.
سوزان رایس چنین اقدامی را «غیر قابل قبول» و «یک تحریک آشکار» نامید و گفت: «ما خودداری مصّرانه ایران از انجام تعهدات اتمی بین المللی اش را محکوم می کنیم. اقدامات ایران بر لزوم ادامه اجرای کامل قطعنامه های جامعه بین المللی تاکید می گذارد تا وادار شود به این تعهدات عمل کند و از توانایی پیشبرد برنامه های ممنوعه محروم بماند.»
ایران برنامه اتمی خود را پیش از آن که در سال ۲۰۰۲ کشف شود، تقریبا دو سال پنهان نگاهداشته بود. از آن هنگام، شورای امنیت سازمان ملل متحد در کوشش برای ترغیب رژیم ایران به پای بندی به تعهدات اتمی خود شش قطعنامه تصویب کرده و تحریم های فصل هفتم را برقرار ساخته است.
سوزان رایس تاکید کرد که پرزیدنت باراک اوباما «همچنان بر آن است ایران را از دست یابی به تسلیحات اتمی باز دارد.» او گفت آمریکا به سیاست دو سویه اعمال فشار در تعقیب یک راه حل دیپلماتیکی برای برطرف ساختن نگرانی های بین المللی از فعالیت های اتمی ایران پای بند است.
رایس گفت جامعه بین المللی «در تقویت و اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران به پیشرفت های مهمی نائل شده است. ما باید بر کوشش های خود بیافزاییم تا گزینه رهبران ایران برای رها کردن مسیر خطرناکشان تنگتر شود.»

XS
SM
MD
LG