لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

گسترش توانایی های دفاع موشکی


آمریکا برای تدوین رویکردهای منطقه ای جهت پرداختن به تهدید های موشکی بالیستیک مشخصی که در برابر هر منطقه قرار دارد، با متحدان خود در اروپا، شرق آسیا و خاورمیانه کار می کند. فرانک رُز، مدیرکل دفتر کنترل تسلیحات، و تایید رعایت آن در وزارت امور خارجه آمریکا، گفت « تهدید موشک های کوتاه و میان برد و بالیستیکی علیه نیروهای آمریکا، متحدان و شریکانش بیشتر می شود.» او گفت بسیاری از کشورها بر موجودی موشک های خود می افزایند، و آنها را دقیق تر، قابل اعتماد تر، جابجا شونده تر و بادوامتر می سازند.
کشورهایی مانند ایران و کره شمالی به دنبال کردن موشک های بالیستیک با بردهای بیشتر ادامه می دهند، و این علاوه بر موشک هایی است که هم اینک نیروهای آمریکا، متحدان و شریکانش را تهدید می کند. ایران و کره شمالی برنامه هایی را نیز برای پرتاب خود روهای فضایی بومی، که می تواند آنها را در گسترش سیستم های موشکی بالیستیک دور برد یاری دهد، دنبال می کنند.
آمریکا، با توجه به جدی بودن تهدید موشکی بالیستیک، همراه با متحدانش سعی دارد اعتماد دشمن را به کارآیی حملات موشکی از بین ببرد و بنابراین ارزش ساختن، بدست آوردن، استقرار و کار برد چنین موشک هایی را کاهش دهد.
در اروپا، آمریکا یک رویکرد مرحله ای سازوار پذیر را دنبال می کند که در آن بتدریج سیستم پدافند موشکی بالیستیک را برای دفاع از اروپا در برابر تهدیدهای موشکی فعلی یا آینده نصب خواهد کرد. این برنامه در داخل ناتو اجرا می شود.
در شرق آسیا، آمریکا با متحدان و شریکانش برای تقویت ثبات و امنیت کار می کند. ژاپن یک سیستم پدافند موشکی یکپارچه دریافت کرده است که کشتی های ایجیز قادر به حمل سیستم دفاع موشکی بالیستیک با رهگیرهای موشک استاندارد ۳ را شامل می شود. کره جنوبی کشتی های ایجیز و آتشبارهای پاتریوت دریافت کرده و علاقه خود را به توانایی های دفاعی موشکی بیشتر ابراز داشته است. استرالیا یکی از نخستین شریکان آمریکا در دفاع موشکی بالیستیک بود و از سلسله رزمایش های چند جانبه دفاع موشکی نیمبل تیتان و همکاری فناوری دو جانبه با آمریکا حمایت کرده است.
در خاورمیانه، آمریکا حضور دفاع موشکی مداومی دارد و بر آن است همکاری با اعضای شورای همکاری خلیج فارس را تقویت کند. آمریکا و اسراییل تاریخی طولانی از همکاری در برنامه های پدافند موشکی، عملیات، و برنامه های دفاع موشکی مشخص دارند.
فرانک رُز، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ورای همکاری دوجانبه، ما نیاز به تدوین طرح های دفاع موشکی منطقه ای داریم که ما را قادر خواهد ساخت سطح همکاری دو جانبه را بالا ببریم تا ملت ها اطلاعات و توانی های دفاع موشکی را بر اساسی چند جانبه تقسیم کنند.»

XS
SM
MD
LG