لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

جنگ با رهبری القاعده


مقام های آمریکایی تایید کرده اند که عطیه عبدالرحمان نفر شماره ۲ در فرماندهی القاعده در حمله یک هواپیمای بی سرنشین آمریکا در منطقه وزیرستان پاکستان کشته شده است. عبدالرحمان متولد لیبی بود و به گفته تحلیلگران تروریسم به عنوان رابط مهمی بین القاعده در پاکستان و وابستگان آن در خارج خدمت می کرد و روز به روز بیشتر در برنامه ریزی های عملیاتی درگیر می شد. عبدالرحمان در پی مرگ اوسامه بن لادن در مقام نفر دوم فرماندهی القاعده پس از ایمن الظواهری قرار گرفت.

جان بره نان، قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا به آسوشیتد پرس گفت مرگ عبدالرحمان ضربه ای بزرگ بود و القاعده از زمان حمله ۳۱ مرداد در سراشیبی قرار گرفته است.

یک مقام ضد تروریسم آمریکا به صدای آمریکا گفت تاثیر مرگ عبدالرحمان بر القاعده در پاکستان «عظیم» است و نیز براختلال و سردرگمی در داخل القاعده می افزاید.

حمله علیه الرحمان آمریکا را در تلاش هماهنگ برای «بر هم زدن، ازهم پاشیدن و شکست دادن القاعده» که پرزیدنت اوباما خواسته است، یک قدم جلوتر می برد.

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا روز ۲۵ مرداد در بحثی در دانشگاه پدافند ملی اهمیت افزایش فشار بر رهبری القاعده در پاکستان را یادآور شد. او گفت «ما به دنبال کسانی هستیم که به طرح ریزی برای حمله به این کشور ادامه می دهند. آنها تروریست هستند و عملیاتی که ما در آنجا انجام داده ایم در ضعیف ساختن القاعده و کاهش توانایی آن برای طرح چنین حمله هایی کارساز بوده است. با ضعیف شدن رهبری آنان، ما توانایی القاعده را برای برپا کردن آن جهاد جهانی که همیشه سعی کرده است جهت انجام حمله هایی در این کشور ترتیب دهد، تضعیف خواهیم کرد.» وی در ادامه گفت کارهای بیشتری باید انجام گیرد و به گسترش شاخک های القاعده در یمن، سومالی، و مناطق دیگر اشاره کرد. اما گفت «به گمان من، ما در مسیر ضعیف کردن جدی القاعده به عنوان تهدیدی برای آمریکا حرکت می کنیم.»

XS
SM
MD
LG