لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

گزارش سال ۲۰۱۰ درباره وضعیت تروریسم در جهان


هرسال، وزارت امور خارجه آمریکا به ارزیابی تهدید تروریسم جهانی برای جامعه می پردازد و بر اساس ماموریت کنگره، گزارشی تهیه می کند.
گزارش حملات تروریستی جهانی و فعالیت های گروه های تروریستی را بر اساس منطقه و کشور طبقه بندی می کند.
گزارش امسال، که روز ۲۷ مرداد منتشر شد، حاکی است سال پیش تروریست ها به ۱۱ هزار و ۶۰۴ حمله در ۷۲ کشور دست زدند. حملات ۴۹ هزار و ۹۰۱ قربانی گرفت ، که ۱۳ هزار و ۱۸۶ تن از آنها مردند. گزارش با مقایسه این ارقام با ارقام سالهای قبل، نتیجه می گیرد که هرچند شمار حملات تقریبا ۵ درصد نسبت به سال قبل بالا رفت، اما تعداد مرگ ها برای سومین سال پیاپی کاهش یافت، و ۱۲ درصد از سال ۲۰۰۹ پایین آمد. بیش از نیمی از قربانیان در سال ۲۰۱۰ غیر نظامی، و افزون بر ۶۰۰ نفر کودک بودند. افسران پلیس و دیگر افسران شبه نظامی یا امنیتی خصوصی بیش از ۲ هزار مرگ را شامل می شدند.
جنوب آسیا همچنان یک بستر داغ برای فعالیت های تروریستی در سال ۲۰۱۰ بود، در آنجا شمار حملات از هر منطقه دیگری فراتر رفت. همچنین بزرگترین شمار قربانیان را برای سومین سال پیاپی داشت.
خاورنزدیک نیز از نظرعملیات تروریستی یکی از فعالترین مناطق بود. در حقیقت، بنا بگزارش وزارت امور خارجه، بیش از ۷۵ درصد حملات و مرگ های تروریستی جهان درجنوب اسیا و خاورنزدیک روی داد.
دانیل بنیامین، هماهنگ کننده ضد تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «استراتژی ضد تروریسم ما تقویت یک رویکرد چند جانبه واقتی نسبت به این تهدید جهانی را شامل می شود. امریکا سخت در تلاش بوده است اتحادیه ها و مشارکت های موجود را تقویت کند؛ این حرکت بویژه در حوزه ضد تروریسم کارساز است. ما از طریق تعامل دیپلماتیکی مستمر می خواهیم اراده سیاسی و قاطعیت رهبران در سراسر جهان را برای برخورد با تهدید های تروریستی تقویت کنیم.»
دانیل بنیامین گفت چنین اقدامی برای کوشش های دراز مدت جهت تقویت توانایی هایمان اساسی است، و افزود: «در نهایت، موفقیت ما به تقویت توانایی های دیگران در سراسر جهان برای مقابله با تروریسم در کشورها و مناطقشان بستگی خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG