لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

تحقیق سازمان ملل متحد درباره نقض حقوق بشر در سوریه


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه ای تصویب کرده است که می خواهد درباره امکان جنایت علیه بشریت توسط دولت سوریه تحقیقات بین المللی صورت گیرد. این قطعنامه رژیم دمشق به رهبری بشار اسد را به دلیل نقض پیاپی و سیستماتیک حقوق بشر محکوم می کند.

پنج ماه پیش، مردم سوریه به پا خاستند و خواهان پایان فساد، بی عدالتی و فقر شدند. اما دولت سوریه به جای توجه به درخواست های شهروندانش، نیروهای امنیتی و ارتش را به سراغ مردم غیر مسلح فرستاد. تاکنون، حدود ۲۲۰۰ سوری جان خود را از دست داده اند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در پی تصویب قطعنامه گفت «گزارش های معتبر حاکی است که نیروهای دولتی سوریه در سرکوب اعضای مخالف مرتکب نقض فاحش حقوق بشر از جمله شکنجه و اعدام های سرپایی، شده اند. جدید ترین حمله نیروهای امنیتی سوریه به معترضان در حمص قابل تاسف است، به همان اندازه که به گونه ای غم انگیز بی اعتنایی کامل رژم اسد به مردم سوریه را نشان می دهد.»

کلینتون تصزیح کرد: تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تشکیل یک کمیسیون مستقل بین المللی برای تحقیق درباره امکان نقض حقوق بشر توسط دولت سوریه، نگرانی جامعه بین المللی برای مردم سوریه را نشان می دهد. بیش از ۳۰ عضو کمیسیون حقوق بشر، از جمله آمریکا، عربستان سعودی، قطر، اردن و کویت، برای تدوین قطعنامه با یکدیگر همکاری کردند.

هیلاری کلینتون گفت «کمیسیون درباره تمام موارد نقض قانون بین المللی حقوق بشر توسط مقام های سوری تحقیق خواهد کرد، جامعه بین المللی را در پرداختن به نقض جدی حقوق بشر توسط سوریه یاری خواهد داد و مسلم خواهد ساخت که مسئولان حساب پس دهند.»

کلینتون افزود «آمریکا کشتار، بازداشت و شکنجه معترضان صلحجو در سوریه را به شدت محکوم می کند. ما همچنان ملت های سراسر جهان را تشویق می کنیم از مردم سوریه در درخواست برای دولتی که نماینده نیازها و اراده مردمش باشد و به حقوق جهانی آنان احترام بگذارد، پشتیبانی کنند. به خاطر مردم سوریه، زمان آن رسیده است که بشار اسد کنار برود و این انتقال را به خود آنان واگذار کند.»

XS
SM
MD
LG